Zagadnienie obywatelstwa jest konstrukcją prawną służącą ujęciu relacji osoby z państwem jednocześnie w układzie wewnętrznym (tj. Osoba-państwo), jak i zewnętrznym (tj. Na płaszczyźnie stosunków międzypaństwowych).
Pojęcie obywatelstwa jest też jednym z podstawowych wyznaczników publicznoprawnego statusu osoby fizycznej, który w dalszej kolejności determinuje jej potężne sytuacje w rozmaitych dziedzinach spraw. Książka jak dotychczas jest jedynym komentarzem do ustawy o obywatelstwie polskim opartym na doświadczeniach funkcjonalnych w jej używaniu, a także z uwzględnieniem orzecznictwa.
Zawarto w niej nie tylko objaśnienia rozstrzygnięć prawnych zawartych w obowiązującej regulacji obywatelstwa polskiego, lecz także propozycje rozwiązań solidnych problemów pojawiających się w trakcie wykorzystywania przepisów.
Adresaci: Publikacja przeznaczona jest na ogół dla przedstawicieli zawodów prawniczych: sędziów - z zasady administracyjnych orzekających w sprawach z zakresu obywatelstwa - adwokatów, radców prawnych, prokuratorów, a także aplikantów.
Powinna dodatkowo zainteresować pracowników organów administracji publicznej.