Książka obejmuje analizę niełatwych i spornych zagadnień procesu inwestycyjno-budowlanego, z którymi muszą się mierzyć jego uczestnicy.
Opracowanie gromadzi omówienie:
- konsekwencji prawnych realizacji inwestycji na podstawie produktywnego zgłoszenia zamiaru budowy z pominięciem wymaganej prawem decyzji o warunkach zabudowy,
- problematyki uzgodnień w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy,
- funkcjonalnych aspektów realizacji zasady przezorności w ramach cyklu inwestycyjno-budowlanego,
- problemu optymalizacji powierzchni zabudowy, a także skutków prawnych wadliwej kwalifikacji zamierzenia inwestycyjnego poprzez inwestora na potężnych przykładach,
- zakończenia cyklu budowlanego i związanych z tym obowiązków prawnych inwestora w kontekście ewentualnego wymierzenia kary z tytułu nielegalnego wykorzystywania obiektu budowlanego.
Autorka opiera swoje rozważania na praktycznych wskazówkach i rozwiązaniach w zakresie interpretacji przepisów prawa, które budzą największe wątpliwości i mogą skutkować wstrzymaniem tego cyklu z powodów formalnych (np. Braku decyzji, przedłużania się procedur administracyjnych).
Publikacja bazuje na koncepcji zwięzłego przytoczenia spornych stanów faktycznych, wynikających z orzeczeń sądów administracyjnych i sformułowania zagadnień problemowych w formie pytań.
Książka jest asygnowana dla uczestników procesu budowlanego, m.in. Przedsiębiorców, a także prawników, których przedmiotem działalności jest cykl inwestycyjny – adwokatów, radców prawnych, sędziów i urzędników.