W publikacji omówiono zagadnienia rzymskiego prawa publicznego w ujęciu chronologicznym: od założenia Rzymu, poprzez okres królewski, republikański, pryncypat i dominat, aż do czasów cesarza Justyniana I dużego.
Rzymskie prawo publiczne stanowi nieocenione źródło wiedzy na temat różnorodnych ustrojów, zasad administrowania państwem, organizacji armii i relacji między państwem a jednostką i państwem a rodziną.
Rzymscy juryści stworzyli definicje, podziały i typologie użytkowane do teraz. Dzięki nim wykształciły się również zasady, stanowiące podstawę dzisiejszego państwa prawnego. To Rzymianie sformułowali zasadę kontradyktoryjności cyklu, nieretroakcji prawa czy domniemania niewinności.
Opracowanie mieści przezroczysty układ treści, jest opatrzone wyborem tekstów źródłowych w polskim przekładzie i kazusami, które pokazują praktyczne wykorzystanie pokazujenych zagadnień.
Książka zainteresuje studentów prawa i administracji i prawników, historyków, filologów tradycyjnych, a także fanów antyku.