Tajemnica zawodowa jest jedną z najważniejszych wartości łączących się z realizowaniem zawodów zaufania publicznego. W książce kompleksowo ujęto ochronę zaufania do adwokata, radcy prawnego i notariusza w postępowaniu cywilnym, z uwzględnieniem różnorodnych środków jej zapewnienia.
Do szerokiego kontekstu instytucji procesowych mających wpływ na zakres zaufania do profesjonalnych pełnomocników zaliczono m.in.:
• przymus adwokacko-radcowski,
• odmowę sporządzenia przez mistrzowskiego pełnomocnika rewelacyjnego środka zaskarżenia,
• ważne przyczyny zwolnienia od obowiązku zastępowania strony w procesie przezadwokata albo radcę prawnego ustanowionego przez sąd,
• zaostrzanie rygorów procesowych w odniesieniu do wadliwych czynności pełnomocników profesjonalnych.
Przedstawiono ocenę obowiązującej regulacji, poszukiwano optymalnych rozwiązań i sformułowano postulaty de lege ferenda. Porównawczo omówiono także ochronę tajemnicy zawodowej w progresywnaniu karnym, a także prywatność pozasądowych progresywnań cywilnych, tj. Arbitrażu i mediacji.
Publikacja zainteresuje praktyków, w głównej mierze adwokatów, radców prawnych i notariuszy oraz aplikantów zawodów prawniczych. Będzie również cenną lekturą dla pracowników naukowych zainteresowanych omawianą problematyką.