Publikacja ma szczególny charakter, ponieważ z jednej strony gromadzi pogłębioną analizą naukową ukazujenych problemów, a z drugiej strony nie zaniedbuje potrzeb praktyków, którzy poszukują argumentacji przy rozwiązywaniu problemów w postępowaniach przed organami administracji architektoniczno–budowlanej, a także przed sądami.
dodatkowo pokazuje, jak istotne jest stosowne skonstruowanie granic wznowionego progresywnania tak, żeby nie stało się ono narzędziem nieuzasadnionej ingerencji w proces budowlany. Jest to w szczególności uzasadnione dlatego, że wznowienie innowacyjnania ma miejsce z zasady w sytuacji, gdy pozwolenie na budowę jest w trakcie realizacji, a niekiedy inwestycja jest już choćby zrealizowana.
podkreślony jestwyraźny aspekt dotyczący inicjatywy wszczęcia tego progresywnania w kontekście odrębnej, niż w Kodeksie progresywnania administracyjnego, definicji strony w innowacyjnaniu o pozwolenie na budowę. W grę wchodzi kolizja prawa własności zróżnicowanych podmiotów, którą należy rozwiązać stosując nie tylko przepisy Kodeksu progresywnania administracyjnego, Prawa Budowlanego lecz także zasadę proporcjonalności, posiadającej swoje źródło w Konstytucji RP.
W publikacji kompleksowo omówiono cały proces wznowienia postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę. Przedstawiono w niej m.in.:
• przesłanki, cel i granice wznowienia nowoczesnania;
• tryb i termin wniesienia podania o wznowienie innowacyjnania;
• formę wszczęcia, a także odmowy wszczęcia progresywnania w sprawie wznowienia;
• dopuszczalność wstrzymania wykonania decyzji i ograniczenie dopuszczalności uchylenia decyzji w wyniku wznowienia;
• instancyjność w decyzjach wznowieniowych;
• skutki dla wykonywanego lub oddanego do korzystania, przedsięwzięcia budowlanego.
Publikacja jest przeznaczona dla przedstawicieli zawodów prawniczych – adwokatów, radców prawnych, sędziów. Zainteresuje ponadto urzędników oraz przedstawicieli nauki.