sugestia wydania tej książki pojawiła się po konferencji na temat organizacji opieki nad seniorami w marcu 2013r. Na warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Na konferencji tej występowali naukowcy i ich asysteci z uniwersytetu w Edynbergu, a pomiędzy nimi autor niniejszej publikacji, profesor Ken Laidlaw z uniwersytetu East Anglia.
Po wykładach słuchacze mieli szanse uczestniczyć w warsztatach i w pewnym sensie -oczywiście w niezwykle ograniczonym zakresie -przećwiczyć niektóre wybrane umiejętności, związane z opieką nad seniorami. Zajęcia prowadzone poprzez profesora Laidlawa cieszyły się najwiekszym powodzeniem i uczestnicy przyjeli je wręcz entuzjastycznie- nie tylko ze względu na charyzmatyczną osobowość wykładowcy,również dlatego, że swoją wielką wiedzę, popartą licznymi badaniami o światowym zakresie, potrafił przekazać w sposób jasny, zwięzły i pełen humoru.
I taka jest ta książeczka- szeroka liczba udokumentowanych bibliograficznie danych, potem opis przypadku i ćwiczenia dla terapeutów, oparte na zasadach poznawczo- behawioralnych. Chodzi głownie o depresję, a także zaburzenia lekowe oraz strategie radzenia sobie z wyzwaniami starości.
Ale nie tylko terapeuci skorzystają z tej lektury -jeszcze opiekunowie starzych ludzi mogą na jej podstawie uzyskać wgląd w ich psychikę i problemy, i lepiej połączyć fason swej pomocy do ich potrzeb