Omawiana książka stanowi próbę kompleksowego, a zarazem ściśle naukowego zbadania uwarunkowań wyborów edukacyjnych związanych z podejmowaniem studiów wyższych w Polsce. Na polskim rynku jest to książka nieszablonowa i pionierska ze względu na holistyczne ujęcie, rygor metodologiczny i zakres danych objętych badaniem.
Warto także podkreślić, iż zespół autorski, obejmujący, wraz z redaktorami naukowymi siedem osób, składa się z wybitnych badaczy rynku pracy i problemów edukacyjnych. Dr hab. Mikołaj Herbst Pracę oceniam szczególnie wysoko.
Jestem przekonany, iż będzie to publikacja z ochotą stosowana nie tylko przez ekonomistów, lecz także poprzez specjalistów zajmujących się systemem edukacji, rozwojem kapitału ludzkiego, politykami publicznymi i ogólnie rozwojem społeczno-ekonomicznym kraju.
(…) Cieszę się, że tematyka edukacyjna zainteresowała grono utalentowanych badaczy, w większości młodych jeszcze ekonomistów z czołowego ośrodka badań ekonomicznych w kraju, jakim jest z całą pewnością Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
(…) W sferze edukacji zaangażowane są olbrzymie środki publiczne i prywatne. Poprawa sprawności ich zastosowania to ważne zadanie dla ekonomistów. Temu służą pomiędzy innymi wysokiej jakości badania naukowe.
Omawiana książka wpisuje się w ten trend badań i jest perfekcyjnym osiągnięciem. Prof. Dr hab. Jerzy Wilkin Urszula Sztanderska – doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor UW od 2002 roku, autorka i współautorka ponad 140 publikacji naukowych, głównie na temat funkcjonowania rynku pracy i jego związków z procesami makroekonomicznymi.
Jej zainteresowania badawcze obejmują m.in.: bezrobocie, w tym zwłaszcza strukturalne, współzależność edukacji i rynku pracy, instytucjonalne uwarunkowania funkcjonowania rynku pracy, a od niedawna także ekonomię edukacji.
Gabriela Grotkowska – doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Makroekonomii i Teorii Handlu Zagranicznego. Jest autorką ponad 60 krajowych i zagranicznych publikacji naukowych, kierowała kilkoma projektami badawczymi, a jej zainteresowania naukowe dotyczą w szczególności empirycznej analizy funkcjonowania rynku pracy, związków rynku pracy z otwarciem gospodarki, specyfiki sektora publicznego w kontekście zatrudnienia i wynagrodzeń i ekonomii edukacji i powiązań decyzji edukacyjnych z karierą zawodową.
Pozostali autorzy: Mikołaj Czajkowski, Tomasz Gajderowicz, Marek Giergiczny. Jerzy Mycielski, Leszek Wincenciak