Wychodzimy z ukrycia.
Książka Wychodzimy z ukrycia jest kierowana do lesbijek, gejów, biseksualnych i transpłciowych+, jak też innych zainteresowanych, w miejscach, gdzie świadomość tego, jakie znaczenie ma ujawnianie się, jeszcze nie istnieje albo wymaga pogłębienia.
Czytelniczki i czytelnicy, dla których temat jest nowy, mogą dowiedzieć się, jaki cel przyświeca porzucaniu kryjówek i jak to zadanie wykonywać umiejętnie. Ci, którzy zagadnienie w jakimś stopniu już przepracowali, mogą spojrzeć na jego szczegóły z perspektywy Autora. Jego refleksje pochodzą z pokaźnej lektury i wieloletniej obserwacji wydarzeń na świecie. W wychodzeniu z ukrycia poszczególnych jednostek Autor widzi działanie na rzecz emancypacji LGBT+. Zatem każdy pozytywny akt ujawniania się traktuje jako akt polityczny. Motywację tego działania scala z wartościami sprzyjającymi dobrostanowi ludzi. Ponieważ chodzi o zachowanie etyczne, w tym równe traktowanie obywateli poprzez prawo, w tym kontekście mglista narracja o „tolerancji" zostaje odrzucona. W ogólnoświatowym ruchu wyzwolenia, o którym mowa, idee te są powszechnie znane. Jednak w niektórych regionach zostało jeszcze do odrobienia ważne zadanie domowe. Niniejsza publikacja może w tym pomóc.
W tej odważnej pracy dr Jerzy Krzyszpień wyjaśnia, dlaczego coming out jest kwestią nie tylko osobistego komfortu psychicznego, ale także palącej potrzeby moralnej. W tym po części filozoficznym traktacie, po części ergonomicznym przewodniku, a po części społecznym manifeście autor sięga równocześnie do badań naukowych, jak i osobistego doświadczenia, żeby naświetlić zarówno powód, jak i sposób ujawniania się w często wrogim społeczeństwie. Rozmowa, do której zachęca, nie będzie prosta – ze względu na wiadome naciski polityczne, kulturowe i religijne, ale jest ona absolutnie potrzebna. Mam nadzieję, iż czytelniczki i czytelnicy zdobędą się na tę samą odwagę i szczerość w zmaganiu się z tą książką, jaką wykazał się autor, pisząc ją – Dr John Corvino, profesor filozofii i dziekan Irvin D. Reid Honors College w Wayne State University (Detroit, USA) i autor What’s Wrong with Homosexuality? (Oxford University Press, 2013).
Książka Jerzego Krzyszpienia Wychodzimy z ukrycia jest na ogół o tym, dlaczego trzeba i dlaczego warto za każdym razem walczyć o swoje prawa i być dumnym z tego, kim się jest. Polska najróżniejsza i równościowa jest realna – szczerze w to wierzę i zachęcam do lektury! – Robert Biedroń, prezydent Słupska.
Dr Jerzy Krzyszpień jako wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie skupia się na zagadnieniach językoznawczych w obszarze języka angielskiego. Od 1990 roku w różnym charakterze uczestniczył w działaniach na rzecz emancypacji LGBT+ jako założyciel i przewodniczący lokalnej grupy, a także sekretarz zarządu w ogólnokrajowym stowarzyszeniu, czynny uczestnik europejskich konferencji, twórca i wykonawca projektów w zakresie promocji zdrowia we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, autor publikacji i tłumacz książek. Od 1995 roku prowadzi także wykłady gościnne na kursach akademickich. Świadomy zależności między językiem i postawami, publikacją w roku 1992 zainicjował oddolną reformę polszczyzny w zakresie nazw tożsamości seksualnych i płciowych, promując między innymi określenia przymiotnikowe jako ograniczające stygmatyzację. Ponadto nakłaniał emancypacyjne organizacje LGBT+ do rezygnacji z terminu „tolerancja" na rzecz „równości". W 2013 roku pojawiła się jego strona internetowa „Wychodzimy z ukrycia".
Tytuł Wychodzimy z ukrycia Autor Jerzy Krzemień Wydawnictwo Korporacja HA!ART EAN 9788365739476 ISBN 9788365739476 ilość stron 160 Format 12x18x0.8 cm Rok wydania 2018 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.168 kg