Pierwsze tak obszerne i całościowe opracowanie dotyczące stolicy Wielkopolski i jej losów, począwszy od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Jego autorem jest znany poznański historyk o dużej erudycji i fenomenalnej wręcz umiejętności opowiadania o przeszłości.
Publikacja uwzględnia najnowsze badania i różnorodną literaturę z zakresu historii i nauk pokrewnych, a w formie przekazu dobrana jest do potrzeb szerokiego kręgu odbiorców. Tom 1: Historia Poznania do 1793 Opowieść o staropolskim i przednowoczesnym Poznaniu, począwszy od okrytych mrokiem początków, a skończywszy na przejściu pod pruską władzę.
Dzieje grodu na Ostrowie Tumskim, jednego z najznaczniejszych w państwie Piastów ośrodków władzy politycznej, militarnej i kościelnej. A także losy miasta lokowanego w 1253 r. Na lewym brzegu Warty. Historia królewskiego Poznania, przez ponad trzysta lat pokoju świecącego blaskiem swej zasobności i gospodarczej prężności, potem doświadczającego druzgocących wojen, konfliktów, okupacji, a także niszczących zaraz i klęsk żywiołowych.
Tom 2: Historia Poznania 1793-1918 Dzieje Poznania w rewolucyjnym XIX w. Prusacy w końcu lat 20. Przekształcili miasto w twierdzę, która na kilkadziesiąt lat zahamowała jego rozwój, by dopiero na początku XX w.
zlikwidować fortyfikacje i wznieść reprezentacyjną dzielnicę cesarską z neoromańskim zamkiem - rezydencją cesarza Wilhelma II. W tym rozwoju niemałą rolę odegrali Polacy, stawiając efektowne budowle w centrum, wytwarzając pierwsze muzeum, fundując nowoczesny teatr, rozwijając rynek polskich czasopism...
Wybuch pierwszej wojny światowej kompletnie zmienił sytuację, otwierając przed Polakami i Poznaniem świeże perspektywy. Tom 3: Historia Poznania 1918-1945 Po roku 1918 następuje rozwój Poznania jako ośrodka naukowego i gospodarczego -z utworzeniem uniwersytetu, powołaniem do życia Targów Poznańskich i niezwykłym wydarzeniem, jakim była Powszechna Wystawa Krajowa w 1929 r.
Osiągnięcia dwudziestolecia przekreśla wybuch wojny. Niemiecki okupant dokonuje zagłady społeczności żydowskiej, brutalnie wysiedla przedstawicieli poznańskich elit. Nazistowskie panowanie kończy ofensywa Armii Czerwonej w styczniu 1945 r.
i walka o miasto, która zdruzgotała historyczne dzielnice. Poznań wyzwolony z wojennego koszmaru jest już innym miastem. Tom 4: Historia Poznania 1945-2016 Odradzający się po wojnie Poznań trudno godził się z nową rzeczywistością.
Antykomunistyczny zryw 28 czerwca 1956 r. Na dużo lat uczynił z miasta symbol sprzeciwu wobec opresyjnego systemu. Jednocześnie po 1945 r. Poznań zyskuje nowy zarys. Zdruzgotane kwartały Starego Miasta zostają wykreowane na nowo, planiści zmieniają nawet przebieg Warty.
Obok dawnych dzielnic powstają blokowiska tworzące nowe środowisko miejskiego życia. W okresie transformacji i III Rzeczpospolitej zmaga się z odpływem mieszkańców i deindustrializacją, a zarazem intensywnie modernizuje iszuka własnej tożsamości.