Wywieranie wpływu na innych to typ obsesji naszych czasów. Prezentuje się coraz więcej książek na temat manipulacji, socjotechniki, perswazji. Obsesją autora tej książki jest ukazanie mechanizmów psychologicznych, których poznanie i zrozumienie umożliwi nam sprawną obronę przed manipulacją.
Książka wręcz nasycona przykładami z życia codziennego, zachowań ludzi w pracy, polityki pomaga osiągnąć cel postawiony przez autora. W czasach, kiedy niemal wszyscy szkolą się w zakresie rozszerzania swoich umiejętności oddziaływania na innych książka stanowi konieczna szczepionkę, która pomoże nam zminimalizować ryzyko zostania ofiara manipulacji.
Polecamy wszystkim, a menedżerom, negocjatorom, handlowcom, specjalistom od reklamy i PR, trenerom biznesu w szczególności. Żyjemy w świecie, w którym podejmuje się liczne - czy to indywidualne, czy tez instytucjonalne - próby wpływania jednych ludzi na zachowania innych ludzi.
Czasem są to działania jawne, jak w szkole, często są to działania ukryte. Jedni usiłują namawiać nas do przyjęcia swej wiary, inni do ofiarowania jałmużny, inni do kupienia najkorzystniejszego naświecie garnka.
Jedni chcą pozyskać nasze poparcie w wyborach, inni poparcie dla swojej akcji politycznej itd. W głównej mierze słabo orientujemy się w stosowanych technikach wpływu. Innymi słowy rzadko zdajemy sobie sprawę,że jesteśmy obiektem oddziaływania.
Kiedy to czasem odkrywamy, z trudem sobie z tym radzimy. Książka Tomasza Witkowskiego w sposób przystępny opisuje zwykle użytkowane techniki wpływu społecznego czy manipulacji i, co ważne, proponuje techniki radzenia sobie w sytuacjach, gdy obiektem manipulacji się stajemy.
Warto to wiedzieć. Warto przeczytać tę książkę. Z recenzji prof. Wiesława Łukaszewskiego Książka napisana jest w sposób przejrzysty i dostępny. Autor unika naukowej terminologii wszędzie tam, gdzie jest to realne.
Jej lekturę ułatwi czytelnikowi bogaty materiał ilustracyjny, liczne przykłady "z życia" i krótki "test". Będzie ona interesującą i pouczającą lekturą dla ludzi zainteresowanych manipulacjami społecznymi.
Z recenzji prof.