Jedna z nielicznych publikacji ukazujących całościowe ujęcie problemu nierówności dochodowych gospodarstw domowych na tle przemian makroekonomicznych w Polsce. Podstawę informacyjną stanowią m.in.
niepublikowane dane jednostkowe nieidentyfikowalne, dotyczące pojedynczych gospodarstw domowych. W książce Autor odpowiada na następujące pytania badawcze: Czy nierówności dochodowe ogółu gospodarstw domowych w Polsce zmniejszyły się w 2015 roku w kontraście do lat 2005 i 2010$21 Czy uległy zmianie nierówności międzygrupowe i we wnętrzugrupowe mierzone względem wyodrębnionych grup gospodarstw domowych w tym okresie$22 Jakie czynniki kształtowały nierówności dochodowe gospodarstw domowych$23 Książka została poświęcona ważnemu zagadnieniu - problemowi nierówności dochodowych gospodarstw domowych w Polsce.
O ile literatura przedmiotu dostarcza mnóstwo rozwiązań dotyczących różnorakich metodycznych kwestii pomiaru nierówności oraz rozważań na temat spójności społeczno-ekonomicznej, o tyle występuje niedosyt w zakresie kompleksowych opracowań zagadnienia nierówności dochodowych w Polsce.
Lukę tę w pokaźnym stopniu wypełnia niniejsza praca. To rzetelne studium demonstrujące analizy społeczno-ekonomicznych i demograficznych uwarunkowań nierówności dochodowych w latach 2005&-2015. Praca stanowi próbę kompleksowego ujęcia problemu nierówności dochodowych gospodarstw domowych w analizie kontekstowej na tle przemian makroekonomicznych w Polsce.Za znaczne osiągnięcia Autora uważam: Zebranie i uporządkowanie rozproszonego w literaturze krajowej i zagranicznej dorobku publikacyjnego w zakresie nierówności dochodowych.
Charakterystykę różnorakich stanowisk i podejść teoretycznych w perspektywie historycznej oraz przedstawienie współczesnych koncepcji badawczych. Przeprowadzenie rozległych badań empirycznych, które poszerzyły wiedzę dotyczącą (...) - międzygrupowych i w środkugrupowych nierówności dochodowych w grupach gospodarstw domowych sklasyfikowanych ze względu na wybrane czynniki społeczno-ekonomiczne i demograficzne;- identyfikacji najważniejszych determinant nierówności;- ustalenia źródeł dochodów, które w największym stopniu wpływają na ogólny poziom nierówności.dr hab.
Hanna Dudek, prof. SGGW (z recenzji) Silną stroną pracy są jej warsztat badawczy i zaimplementowane metody badawcze. Autor także wykazał się umiejętnością syntezy wiedzy, dokonując bardzo szerokiego przeglądu literatury dotyczącej nierówności dochodowych w Polsce i na świecie.dr hab.
Mariola Kwasek, prof.