Książka jest poświęcona maszynom przepływowym, strumieniowym i łopatkowym i systemom energetycznym, które one tworzą lub w których pracują. Składa się z dwóch stanowczych części. Pierwsza z nich obejmuje podstawy teorii i budowy maszyn przetwarzających energię, druga zaś podstawy systemów energetycznych, w których znajdują one użycie, takich jak silniki, siłownie i systemy przez nie zasilane.
Omówiono w niej źródła i przetwarzanie energii, wprowadzono pojęcie maszyn fluidalnych oraz podział maszyn na objętościowe i przepływowe; te ostatnie są głównym przedmiotem treści książki. Przedstawiono zagadnienia kinetyki i termodynamiki przepływu, a także przekazywania energii przy jednowymiarowym opisie stanu strugi.
Omówiono maszyny pracujące płynem nieściśliwym, tzn. Turbiny wodne i wiatrowe, pompy cieczy, dmuchawy, wentylatory, pompy osiowe, sprzęgła, hamulce, pędniki, turbiny Peltona oraz strumienice. Przedstawiono organizację przepływu i przekazywania energii w cieplnych maszynach przepływowych, ze szczególnym uwzględnieniem turbin parowych i sprężarek.
Zamieszczono niebanalne dane o różnorodnych aspektach przepływu trójwymiarowego w stopniu, zwykle turbinowym. Omówiono także tendencje rozwojowe turbin grzejnych. Do książki załączono płytę CD z kolorowymi ilustracjami, co posłuży pełniejszemu wykorzystaniu zawartych na nich danych.
Książkę polecamy studentom kierunków: energetyka, a także mechanika i budowa sprzętów wyższych uczelni technologicznych, pracownikom naukowym oraz konstruktorom i użytkownikom urządzeń. Powyższy opis pochodzi o wydawcy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.