Książka pod redakcją Aarona T. Becka, Denise D. Davies i Arthura Freemana jest najważniejszym źródłem wiedzy o charakterze i terapii zaburzeń osobowości w ujęciu poznawczo-behawioralnym. Redaktorzy opisują najważniejsze cele terapii oraz zagadnienia związane z utrzymaniem postępów w leczeniu, zakończeniem terapii i samoopieką klinicysty.
Najnowsza wersja podręcznika posiada omówienie kryteriów diagnostycznych według DSM-5 i nowe rozdziały poświęcone mechanizmom neuronalnym, różnicom kulturowym, depresyjnemu zaburzeniu osobowości, zaburzeniom współwystępującym i innowacyjnaniu w sytuacji nieprzystępnych przypadków klinicznych.
Terapia poznawcza zaburzeń osobowości to lektura obowiązkowa dla psychologów klinicznych, psychiatrów i pracowników opieki społecznej stykających się z przypadkami zaburzeń osobowości, a także personelu pielęgniarskiego oddziałów psychiatrycznych.
Książka należy do kanonu podręczników dotyczących terapii poznawczo-behawioralnej i zaburzeń osobowości, użytkowanych na uniwersytetach.,,Redaktorzy książki zgromadzili międzynarodowy zespół specjalistów wskazujących, jak efektywnie rozwiązywać trudne przypadki kliniczne, przytaczających sugestywne przykłady i omawiających przydatne strategie.
Wyjaśniają, jak radzić sobie z wyzwaniami i leczyć problemy tak nieraz współistniejące z zaburzeniami osobowości. Podręcznik ten powinien się znaleźć na półce każdego klinicysty". Dr Donna M. Sudak, Wydział Psychiatrii, Drexel University College of Medicine,,To opracowanie przejdzie do klasyki gatunku.
W pełni uaktualnione, demonstruje nowe konceptualizacje i techniki, a także sporo mądrych spostrzeżeń na temat relacji terapeutycznej i przeszkód utrudniających pacjentom zmianę". Dr Robert L. Leahy, Dyrektor Amerykańskiego Instytutu Terapii Poznawczej Wydział Psychiatrii, Weill Cornell Medical College Tom posiada m.in.: omówienie terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń osobowości, teoria zaburzeń osobowości, ocena i diagnoza zaburzeń osobowości, neuronalne mechanizmy nieprzystosowawczych schematów i trybów w zaburzeniach osobowości, ogólne zasady i wybrane techniki w terapii poznawczej zaburzeń osobowości, przymierze terapeutyczne w pracy z pacjentami z zaburzeniami osobowości, zaburzenia osobowości a bogactwo i kultura, zależne zaburzenie osobowości, unikowe zaburzenie osobowości, obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości, depresyjne zaburzenie osobowości, paranoiczne, schizoidalne i schizotypowe zaburzenie osobowości, bierno-agresywne zaburzenie osobowości (osobowość negatywistyczna), narcystyczne zaburzenie osobowości, histrioniczne zaburzenie osobowości, antyspołeczne zaburzenie osobowości, zaburzenie osobowości rodzaju borderline (graniczne), współwystępowanie,,zaburzeń symptomatycznych", innowacyjnanie kliniczne: praca z pacjentami z rozpoznaniem zaburzeń osobowości, podsumowanie i perspektywy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.