Publikacja jest poświęcona problemowi migracji i życia literackiego Polaków w Niemczech po 1989 r. Autorka, wykorzystując pokaźny materiał dokumentalny, kreśli portret późnych przesiedleńców i dokonuje analizy ich twórczości prozatorskiej (m.in.
B. Helbiga, J. Rudnickiego, K.M. Załuskiego, oraz licznych pisarzy-amatorów). Przedmiotem swojej analizy czyni typowo tych Polaków, którzy wyjechali do Niemiec w latach 80., powołując się na swoje - niejednokrotnie wątpliwe - niemieckie pochodzenie.
Omawiane w książce utwory łączy naturalna powtarzalność przedstawionych zdarzeń, co zezwala na zrekonstruowanie portretu zbiorowego polskich przesiedleńców, marzących o realizacji,,German dream" i doświadczających licznych rozczarowań w zetknięciu z rzeczywistością.
Sama książka jest jednym z pierwszych opracowań poświęconych zbiorowości Polaków w Niemczech po roku 80., ukazanej w utworach literackich i literaturze pamiętnikarskiej, ma charakter nowatorski jako studium społeczności późnych przesiedleńców, uchwyconej w określonym momencie dziejowym i w potężnej przestrzeni geograficzno-kulturowej.
academia Powyższy opis pochodzi od wydawcy.