Po wielu latach, w odpowiedzi na liczne prośby użytkowników, oddajemy w Państwa ręce drugie wydanie, drugiego tomu popularnego katalogu zdobnictw z opisami w języku polskim.Wracamy z kolejnym tomem,,Zdobnictwa wczesnego średniowiecza".Na trzech filarach - zdjęcia, świeże publikacje, internet - oparłem tom III katalogu,,Zdobnictwa wczesnego przeciętniewiecza".
Oto więc nowy zbiór 266 nowych - choć jakże wiekowych - wzorów. Jak zawsze wybranych spomiędzy zabytków zróżnicowanych kategorii. Tym razem największą grupę stanowią wzory z kilku miejsc. Pierwszym z nich będzie Dublin, który odwiedziliśmy w 2014 z okazji festiwalu organizowanego dla uczczenia 1000-lecia bitwy pod Clontarf.
Zwłaszcza specyficzna dla stolicy Irlandii jest seria atrakcyjnie ozdobionych w oryginalnym stylu przedmiotów drewnianych. Drugą grupą są wzory zaczerpnięte z Norwegii i Muzeum Historii Kultury w Oslo.
Tematycznie zaś znajdą Państwo dużą ilość ornamentyki w stylu Borre. również zaczerpnęliśmy tym razem z tekstyliów, poczynając od zdobień znanego stroju z grobu komorowego w Mammen, przez wyszywane i tkane wzory z Oseberg, po późniejsze wyszycia z Rusi.
Także dwa bardzo znane wiatrowskazy dostarczyły pewnej ilości ornamentów.Jak zawsze, i tym razem pokazujemy grafiki dwuwymiarowe, w wersji czarno-białej, umożliwiającej najszersze adaptowanie motywów i - tam gdzie to osiągalne - niemal dowolne dostosowanie barw.
dodatkowo logika układu nie uległa zmianie, skupiając się na funkcjonalności, nie grupując ornamentów pod względem miejsca pochodzenia, kategorii zabytku, stylu wykonaniu, datacji, czy niesionej symboliki.