Przeciętny Polak spędza 90% swojego życia we wnętrzu budynków. Warto zatem zdać sobie sprawę, że warunki tam panujące, lecz także sam układ budynku i jego wyposażenie ma widoczne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Niniejsza publikacja stanowi usystematyzowanie tematyki zdrowia w architekturze przez wyodrębnienie cech znamionujących Zdrową Architekturę jednostajną (ZAZ), a także przyporządkowanie im rzeczywistych wymagań projektowych.
Jest odpowiedzią na zapotrzebowania rynku nieruchomości związane ze wzrostem trendów prozdrowotnych w architekturze, a także coraz obszerniejszą świadomością zależności kosztów obiektu od zdrowia jego użytkowników. Książka jest kierowana pomiędzy innymi do: deweloperów, inwestorów – w celu powiększenia świadomości występowania aspektów prozdrowotnych w projekcie, wnoszących wartość dodaną do inwestycji, projektantów – którzy, dostając podręcznik z usystematyzowanymi rozwiązaniami technologicznymi i narzędziem projektowym w postaci matrycy ZAZ, mogą realizować rozwiązania prozdrowotne w celu wdrożenia ich do dokumentacji projektowej, studentów – między innymi architektury i urbanistyki, planowania przestrzennego, zarządzania nieruchomościami, architektury krajobrazu, inżynierii środowiska, facility management, gospodarki i rozwoju stabilnego, którzy zyskują kompendium wiedzy na temat zdrowia w architekturze, osób chcących zwiększyć swoją wiedzę i świadomość o budynkach i ich znaczeniu dla naszego zdrowia.