Bolano, Bernhard, Coetzee, Kafka, Knausgard, Sebald i wielu, wielu innych - bohaterów tej książki pozornie łączy mało, czasem prawie nic. Pozornie, bo Arkadiusz Żychliński wskazuje wspólny mianownik, który jako czytelnicy przyzwyczajeni do idei kultur narodowych i wysokogatunkowych granic zwykliśmy pomijać: wszyscy twórcy są obywatelami republiki literatury, wszyscy dali się złapać w pajęczą sieć słów.
A kiedy język drży na jednym jej krańcu, nie pozostaje to bez echa ani w centrum, ani na literackich rubieżach. Żychliński sięga równocześnie po twórczość pisarzy znakomicie w Polsce znanych, jak i nieco mniej rozpoznawalnych autorów,,drugorzędnych powieści pierwszej klasy".
Komentuje dzieła klasyków, lecz przygląda im się z nieoczywistych punktów widzenia, lokując ich w nowych układach i konstelacjach. Czy w dobie rozwoju rozrywki elektronicznej - przepastnych wirtualnych światów i prymatu seriali telewizyjnych - literatura przestała nam być potrzebna$20 Zwrot poprzez współczesną...
jest atrakcyjną refleksją nad przyszłością pisarstwa i progresywnych form narracyjnych. Żychliński stawia również niezmiennie ważne pytania o to, jak o literaturze pisać i jakie jest jej miejsce we współczesnym świecie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.
1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. O grach hazardowych.