Książka Architektura Okrętu. Transatlantyk m/s Batory to dość niezwykłe i zarazem nietypowe opracowanie, w którym autor ukazuje sylwetkę jednego z najsłynniejszych statków jakie pływały pod polską banderą.
Jego niezwykła historia, która zaczęła się w 1936 roku spostrzegana jest teraz niemal jako legenda i nie jedna osoba, której bliskie są dzieje polski na morzu uważa go za nieszablonowy. Znany z zamiłowania do dziejów floty polskiej autor Witold Koszela w swojej książce pokazuje go w sposób jakiego do tej pory nie znaliśmy.
Oprócz opisu historii powstania i służby, a także linii niebanalnych fotografii na kilkudziesięciu stronach wyszukamy szczegółowe rysunki demonstrujące zbudowaną według szkoły włoskiej sylwetkę statku z uwzględnieniem zachodzących w niej zmian w trakcie służby oraz jego budowę, konstrukcję i plany pokładów z skrupulatnym opisem pomieszczeń i szczegółów wyposażenia.
Witold Koszela jest pisarzem historycznym, który urodził się i mieszka w Rzeszowie. Jest autorem wielu opracowań marynistycznych, w których swoją uwagę skupia jednocześnie na historii powstania i służby opisywanych poprzez siebie okrętów jak i ich sylwetek często odtwarzanych w najdrobniejszych szczegółach.
nad wyraz bliskie są mu dzieje statków i okrętów jakie pełniły i pełnią służbę pod biało-czerwoną banderą czego rezultatem są m.in. Jego książki: Polskie Statki Pasażerskie, Niszczyciele Polskiej Marynarki Wojennej, Krążowniki Polskiej Marynarki Wojennej i Okręty Floty Polskiej.
Autor ma na swoim koncie także opracowania poświęcone okrętom obcych flot jak m.in.: Pancerniki III Rzeszy i Krążowniki III Rzeszy, a także wydane za granicą: Battleships of the III Reich, a także The King George V Class Battleships i szereg monografii rysunkowych obrazujących sylwetki okrętów wojennych oraz dziesiątki artykułów publikowanych w literaturze mistrzowskiej.