U podstawy przygotowania książki zarówno jako całości, jak i poszczególnych tekstów legło kilka założeń. Po pierwsze, bezpieczeństwo jest złożonym, wielowymiarowym, dotyczącym rozmaitych obszarów życia społecznego aktywnym procesem.
Po drugie, ewolucja rozumienia bezpieczeństwa warunkowana jest zmianami rzeczywistości społecznej, zwłaszcza tej międzynarodowej. Stąd też bezpieczeństwo Polski, istniejące zagrożenia, wykonywaną politykę bezpieczeństwa analizowano w poszczególnych artykułach w szerszym kontekście środowiska międzynarodowego i zachodzących w nim zmian.
Po trzecie, mając na uwadze procesy globalizacji, narastające współzależności międzynarodowe, liczne przepływy transgraniczne, uznano za nieuzasadnione oddzielenie bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego.
Stąd również w odniesieniu do Polski problemy bezpieczeństwa analizowano na przecięciu wnętrza państwa i środowiska międzynarodowego. Po czwarte, posiadając na uwadze wielowymiarowość problemów bezpieczeństwa we współczesnym świecie, w kolejnych tekstach części drugiej ich autorzy starali się uchwycić specyfikę poszczególnych rozmiarów, ich odrębność i autonomiczność.
Strukturę książki dopasowano do założeń, dynamiki i zmienności współczesnego rozumienia bezpieczeństwa i złożoności jego zagrożeń i działań podejmowanych poprzez Polskę na rzecz jego zapewnienia.