Książę halicko-wołyński Lew Daniłowicz to postać nietuzinkowa i warta przybliżenia polskim Czytelnikom. Znany jest on w naszym kraju jako założyciel Lwowa, który faktycznie wywodzi nazwę właśnie od jego imienia.
Ten wybitny przedstawiciel rodu Romanowiczów dał się poznać jako zręczny polityk, rozgrywając na swoją korzyść sprzeczne interesy ruskich książąt. także poruszał się w międzynarodowej przestrzeni rywalizacji i wpływów Złotej Ordy, Litwy, Węgier, Czech czy księstw polskich.
To jego działalności Ruś Halicko-Wołyńska zawdzięczała krótkotrwałą ekspansję na węgierskie wówczas Zakarpacie i małopolską Lubelszczyznę. Autor książki ze znawstwem i znajomością źródeł przedstawiając postać władcy, prowadzi Czytelnika po meandrach polityki Rusi Halicko-Wołyńskiej drugiej połowy XIII wieku.ukazuje nie tylko wojny, zajmujące w dokonaniach Lwa ważne, jednak nie dominujące miejsce,też działalność wewnętrzną władcy.
Panowanie Lwa Daniłowicza to także okres gospodarczego i kulturalnego rozwoju. Czas zakładania i rozbudowy miast, wznoszenia zamków i cerkwi budowli, których architektura łączy wzorce bizantyjskie z zachodnioeuropejskimi rozwoju sztuk plastycznych i rozkwitu handlu.
Ta pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia księcia Lwa prezentuje rządzone przez niego państwo u szczytu potęgi, a samego władcę jako jedną z kluczowych postaci tej niespokojnej epoki.