Naprawdę jest czym się szczycić, jeśli chodzi o polską historię. Już Bolesław Chrobry (967–1025) stworzył nad wyraz silne i rozległe państwo. Ponad sto lat po nim przyszedł okres osłabienia, zwany rozbiciem dzielnicowym, lecz pamiętajmy, iż było to wówczas zjawisko powszechne w całej Europie. Ponownego zjednoczenia państwa dokonuje dzielny przedstawiciel Piastów, książę kujawski Władysław Łokietek, wieńcząc swoje wysiłki królewską koronacją w 1320 r. W katedrze wawelskiej. Jego syn Kazimierz (1310–1370), wychowany w duchu silnego przywiązania do Ojczyzny i Chrystusowej wiary, kontynuował dzieło ojca. Po śmierci Władysława wieńczy on swe skronie koroną 25 kwietnia 1333 r. I inicjuje długie, owocne, a przy tym barwne panowanie.
Ostatnie kilkanaście lat w III RP cechowało się umniejszaniem polskiej historii, choćby jej deprecjonowaniem, a także… skracaniem. Opowiadanie o przeciętniewieczu – które przyniosło światu m.in. Uniwersytety – zostało przez wielu „innowacyjnych" naukowców i publicystów uznane za propagowanie wstecznictwa. Tymczasem dorobek wieków przeciętnych jest olbrzymi, czego dowodem jest też polska historia. Kazimierz III, nazwany potem Wielkim, faktycznie zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Trzeba jednak pamiętać o wielu innych jego dokonaniach. Był bowiem także wielkim prawodawcą, z którego dorobku korzysta się do dziś! Budował nie tylko warownie i zamki, ale lokował dziesiątki nowych miast, fundował dziesiątki kościołów. Kronikarze pisali, iż umiłował pokój, a jednak nie lękał się nieprzyjaciół i prowadził także zwycięskie wojny. Zreformował skarb koronny, rozsądnymi decyzjami i polityczną roztropnością doprowadził do prawdziwego rozkwitu gospodarki. Prawie podwoił obszar państwa. „Pałał gorącą chęcią powiększenia i uświetnienia swego Królestwa Polskiego" – napisze o nim Jan Długosz.
Takiego właśnie władcę demonstruje nam ta pasjonująca i ujmująca swą urodą książka. Od panowania Kazimierza inicjuje się potęga Rzeczypospolitej, która trwać będzie kilka wieków i która nie pozwoli zginąć narodowi polskiemu nawet wtedy, gdy utraci on swoje państwo. O sprawiedliwym, odważnym i gospodarnym władcy opowiadają nam dwaj wybitni autorzy. Prof. Krzysztof Ożóg, naukowiec i badacz o olbrzymiej wiedzy, prowadzi nas przez te czasy nadzwyczajnym piórem, a mistrz Adam Bujak swoim artystycznym obiektywem atrakcyjnie prezentuje to, co zostało do dziś z epoki Kazimierza pokaźnego. A zostało dużo! ponadto ostatnimi laty bardzo sporo zamków, kościołów i murów obronnych doskonale odrestaurowano, co można podziwiać także na kartach „Narodzin potęgi".
Tytuł Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza sporego Autor Krzysztof Ożóg,Adam Bujak Wydawnictwo Biały Kruk EAN 9788375533057 ISBN 9788375533057 Kategoria Historia\Historia Polski ilość stron 256 Rok wydania 2020 Oprawa Twarda z obwolutą Wydanie 1