nowoczesny na polskim gruncie poradnik dla wszystkich, którzy chcą zostać pisarzami. To genialny podręcznik dla przyszłych autorów, opracowany przez specjalistów, którzy przedstawiają w nim podstawy wiedzy potrzebnej przy tworzeniu tekstów prozatorskich.
W książce mowa jest o strukturze utworu literackiego (fabuła, czas, przestrzeń, techniki narracyjne, postaci, język, dialogi), gatunkach prozatorskich i literacko-publicystycznych i o specyfice tekstów reklamowych.
Autorzy przedstawiają zagadnienia rynku wydawniczego i medialnego. Piszą o pracy z redaktorem, o życiu literackim, i o prawie autorskim. Głos uzyskują tu także praktycy: cytowani są współcześni polscy pisarze, którzy opowiadają o swych zawodowych doświadczeniach, o wzniosłej inspiracji i codziennej pracy w warsztacie pisarskim.
Poradnik ten, napisany lekko, chwilami dowcipnie, zarazem bogaty w wiedzę funkcjonalną, zachęcający do samokształcenia, a zwłaszcza czytania, został pomyślany jako pierwszy polski podręcznik akademicki dla uczelni kształcących przyszłych ludzi pióra.
Okazało się, że w ciągu kilku lat od pierwszego wydania służył nie tylko studentom, lecz wszystkim tym, którzy wiążą swą przyszłość z twórczym pisaniem. Stale rosnącemu gronu nowych autorów dedykujemy i polecamy jego drugie wydanie podręcznika, życząc sukcesów!,,Gdyby pisania można było nauczyć, natychmiast powstałyby fabryki literatury.
A tymczasem pisanie wciąż jest anachroniczną manufakturą. Sytuacja to denerwująca i irytująca, dlatego pomimo wszystko zainteresowany Czytelnik (i potencjalny Pisarz) domaga się wskazówek i nauk. Jedyne, co można zrobić w tej kwestii, to wypytywać tych, którzy sami piszą, uważnie przypatrywać się ich warsztatowi, śledzić mechanizmy wiązania osnowy i wątku.
Wszystko to wyszuka Czytelnik (a może i przyszły Pisarz) w tej niezwykle interesującej i inspirującej książce". Olga Tokarczuk,,Książka nie tylko uczy, jak z amatora słowa pisanego zamienić się w fachowego powieściopisarza, lecz również pozwala stać się wnikliwszym czytelnikiem - nie tylko swoich tekstów.
Wiadomo wszak, że czytanie i pisanie nieodłącznie chodzi ze sobą w parze, co powoduje, że omawiany podręcznik okaże się {pomocn|przydatn)y dla wszystkich tych, którzy pragną zawodowo zajmować się literaturą. Co więcej, Jak zostać pisarzem jest nie tylko pożyteczną, lecz także przyjemną lekturą.
Autorzy podręcznika okazali się również zajmującymi gawędziarzami, nie stroniącymi od anegdot z życia literackiego. (...) Pierwsza polska książka pisarska jest lekturą obowiązkową dla przyszłych autorów, ponieważ zachęca do rozwijania własnego warsztatu.
Poucza, ale nie zniechęca - a to już jest niebagatelne osiągnięcie". Książki.wp.pl Powyższy opis pochodzi od wydawcy.