W ślad za zastosowaniami tzw. Inteligentnych technologii w przemyśle pojawiają się świeże koncepcje w zarządzaniu publicznym i logistyce społecznej. Można do nich zaliczyć inteligentne miasta (Smart City), inteligentną opiekę zdrowotną (Smart Healthcare), inteligentne budynki (Smart Building), inteligentne pojazdy (Smart Mobility), inteligentną energetykę (Smart Grid), inteligentną administrację (Smart Administration) itd.
W wyniku ich wykorzystania wszelkie obszary życia społecznego i gospodarczego będą na bieżąco obserwowane i rejestrowane w sposób zezwalający na dogłębną i staranną analizę. Jej produktywność będzie zależała od umiejętności oczyszczania szczególnie dużych informacji i wyselekcjonowania właściwych.
Oznacza to świeże wyzwania dla nauk społecznych, a wśród nich nauk o zarządzaniu. W monografii podjęto próbę wskazania przyszłych wyzwań nauk o zarządzaniu i samej praktyki zarządzania, które odpowiadają specjalizacji naukowej zespołu autorskiego kierowanego poprzez Profesor Grażynę Gierszewską.
Opracowanie jest zaproszeniem do dyskusji nad generalnym wyzwaniem sformułowanym jako „Zarządzanie 4.0" (symbolicznie nawiązując do inicjatywy „Industry 4.0").