Jeden z najsławniejszych chórów chłopięcych w kraju – Polskie Słowiki– był oknem na świat dla wielu młodych ludzi. Podróże na Zachód, wielkie pieniądze, kariera. Przywileje rozdawał on. Wojciech Krolopp. Przez pół wieku maestro podporządkował sobie urzędników, nauczycieli, artystów, rodziców i przy ich wsparciu zbudował kościół koniunkturalizmu, na którego ołtarzu złożono dzieci.
Dlaczego świadomie oddawali je pedofilowi? W zamian za jaką nagrodę można poświęcić zdrowie dziecka? Marcin Kącki w swoim dziennikarskim śledztwie opowiedział o sprawie, która wstrząsnęła Poznaniem i całą Polską.
Rozmawiał z ofiarami, ich rodzinami, z władzami miasta i samym Kroloppem. Pokazał, jak samookłamywanie się, strach przed utratą pracy, zysków czy przywilejów pozwalały poprzez lata skrywać w tajemnicy tragedię ofiar maestra.
„W 2021 roku, gdy wznawiamy tę książkę, wiemy, że miejsce nie ma szczególnego znaczenia. Fundamentem są uniwersalne zachowania: duma, ambicja, wstyd i milczenie. Siła i przemyślność drapieżników w strojach autorytetów.
To trwa i będzie się powtarzać, czy to w Polsce, czy we Francji, czy w USA. Bluszcz ambicji, dumy, wstydu i milczenia będzie rósł i oplatał – wystarczy, aby pielęgnował go ogrodnik z talentem „Maestro poprzez spore M”, a za jego plecami za każdym razem wytrwale wspierać go będą rodzice.” Marcin Kącki Tytuł Maestro.
Historia milczenia wyd. 2021 Autor Marcin Kącki Wydawnictwo Czarne EAN 9788381913874 ISBN 9788381913874 Kategoria Literatura\Esej reportaż seria Reportaż liczba stron 368 Rok wydania 2022 Oprawa Twarda Wydanie 2