Na ulicach międzywojennej Częstochowy było słychać wózki dostawców mleka, docierających do miasta z okolicznych wsi, furmanki, tupot butów służących, które biegły po świeże pieczywo na śniadanie, rozmowy domokrążnych sprzedawców i rzemieślników. Podwórka rozbrzmiewały odgłosami trzepanych dywanów, okrzykami kominiarzy, powiadamiających o czyszczeniu kominów. Od świtu do zmierzchu zewsząd dobiegał gwar bawiących się dzieci. W alei Najświętszej Marii Panny panowie podziwiali spacerujące przepiękne dziewczyny.
Częstochowa miała swój uliczny karnawał, piwo marcowe i słodowe z browaru Szwedego, wina krymskie i kaukaskie w restauracji „Polonia". Mieszkańcy uwielbiali majowe wycieczki, na które zabierano słabiutką, za to bardzo słodką herbatą i „buteleczkę".
Takie miasto pojawia się na kartach książki Częstochowa pomiędzy wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918–1939. Przedstawiona w prawie 50 rozdziałach tematycznych opowieść toczy się wokół najważniejszych i najciekawszy sfer życia mieszkańców, m.in. Handlu, przemysłu, komunikacji, oświaty, czasu wolnego.
Rozdziały zostały opatrzone nieszablonowymi fotografiami, licznymi ciekawostkami i danymi adresowymi, które ułatwią poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.
Za całokształt działalności twórczej w dziedzinie literatury, ze szczególnym uwzględnieniem treści książki "Częstochowa między wojnami", Autor otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowa za rok 2012 w kategorii literatura.
Do książki załączone są bezpłatne dodatki:
- plan miasta z lat 30. XX wieku
- DVD z kronikami filmowymi:
POŻAR ZAPAŁCZARNI W CZĘSTOCHOWIE
Jeden z pierwszych polskich filmów dokumentalnych. Nakręcony w trakcie pojazdu częstochowskiej zapałczarni w 1913 roku, przez pionierów polskiej kinematografii- braci Antoniego i Władysława Krzemińskich
OTWARCIE LOTNISKA NA KUCELINIE
Fragment Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1928 roku (ze zbiorów Filmoteki Narodowej)
ZLOT KATOLICKIEJ MŁODZIEŻY MĘSKIEJ
Fragment Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1938 roku (ze zbiorów Filmoteki Narodowej)
PIELGRZYMKA POSŁÓW DO CZĘSTOCHOWY
Fragment Polskiego Tygodnika Dźwiękowego Polskiej Agencji Telegraficznej z 1939 roku (ze zbiorów Filmoteki Narodowej)