Każde działanie techniczne, organizatorskie i menedżerskie powstaje z myślą o określonym użytecznym zaimplementowaniu. Zamierzeniem jest osiągnięcie rezultatów spełniających wymagania pragmatyczne i skuteczności i wydajności.
Adresat rozwiązania niezwykle często ma ambicję, żeby to, co otrzyma, było niepospolite, inne niż znane mu podobne rozwiązania. I to oczekiwanie nie musi mieć racjonalnych podstaw, bywa, że jest ambicją czystą.
Z kolei autor rozwiązania często ma podobną ambicję, nie chce powielać pomysłów już znanych, szuka satysfakcji zawodowej. Obie postawy są silniejsze niż racjonalność gospodarcza. Są motorem postaw twórczych.Z drugiej strony ambicje twórcze w miarę praktykowania zawodu zostają przytłumione rutyną.
Naturalnie innowacyjni są ludzie młodzi - z wiekiem zdolność ta maleje. Ale nie musi to być cykl nieodwracalny niczym starzenie się fizyczne. Kreatywność może być zachowana przez całą karierę zawodową.Książka wspiera tego typu podejście do życia zawodowego inżyniera, organizatora i menedżera, jako zawodów polegających na twórczym rozwiązywaniu bieżących problemów.
Zachowania ich mogą być skuteczne na poziomie rutyny, lecz i głęboko odkrywcze, niekonwencjonalne. Raz skomplikowane i budzące uznanie harmonią współdziałania ogromnej liczby składników jak statek kosmiczny.
Innym razem imponujące minimalistyczną prostotą funkcjonalności jak wynalazek koła. Dla ludzi zafascynowanych techniką jako wyrafinowanym poręcznym wykorzystaniem wiedzy naukowej dzieło techniczne jest jednakowo wielkim dziełem sztuki jak obiekty, które oglądamy w muzeach i na wystawach artystycznych, a konstruktor/wynalazca kreatorem równym malarzom czy pisarzom.Chcieliśmy również przekazać tę ważną myśl, że twórczy może być każdy z nas w swej aktywności zawodowej i iż istnieje rozległy katalog metod pobudzania kreatywności, które można dobierać do zróżnicowanych warunków – pracy indywidualnej albo zespołowej, projektowej lub wdrożeniowej, technologicznej lub organizatorskiej.