Podręcznik „Położnictwo. Diagnostyka różnicowa i leczenie" ma interesujący układ. W pierwszej części poświęconej procesowi diagnostycznemu autorzy przedstawiają objawy i pokazują, jak na ich podstawie ustalić diagnozę i, co widoczne, dokonać analizy różnicowej.
Wiedza ta daje mocne podstawy dla każdego lekarza opiekującego się kobietami ciężarnymi. W drugiej części podręcznika autorzy ukazują schematy lecznicze, wskazując dodatkowo, w jaki sposób wiązać leczenie do potężnych sytuacji klinicznych.
W mojej ocenie podręcznik będzie stanowczo przydatny dla rezydentów i lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego. Może także stanowić doskonałe kompendium diagnostyczno-terapeutyczne dla wszystkich opiekujących się kobietami ciężarnymi i rodzącymi.
Prof. Dr hab. N. Med. Krzysztof Czajkowski
Z Przedmowy do wydania polskiego
Współczesne położnictwo wymaga rozległej wiedzy dotyczącej objawów i chorób, które niekoniecznie wiążą się jedynie z ciążą, porodem czy połogiem, lecz coraz częściej obejmują także choroby matczyne wymagające uwzględnienia w procesie leczniczym. Istnieje zatem konieczność znajomości tych objawów oraz najważniejszych rozpoznań różnicowych, które należy wyjaśniać zgodnie z racjonalnym algorytmem diagnostycznym, co pozwoli szybko wprowadzić odpowiednią terapię. Niniejsza książka – ze swoją specjalną strukturą – powinna stanowić pomoc w tym zakresie.