Kogo powinno się uważać za autora najszczególniej niebezpiecznej idei - Karola Darwina czy C.S. Lewisa? Zdaniem darwinistów teoria ewolucji pozwoliła wyjaśnić istnienie naszego świata i wszelkich jego zjawisk jako efekt niekierowanego, niecelowego systemu oddziaływań fizycznych i chemicznych. Lecz czy samo racjonalne wnioskowanie, którym posługują się naukowcy, można rzeczywiście wyjaśnić w kategoriach wyłącznie naturalistycznych? C.S. Lewis twierdził, iż nie można, gdyż jeśli próbuje się wytłumaczyć rozumowanie jako artykuł uboczny istotnie niecelowego systemu, to ostatecznie opisuje się coś, czego w rzeczywistości nie można nazwać rozumowaniem. Victor Reppert w swej książce pokazuje staranne i umiejętne rozwinięcie tej niebezpiecznej idei C.S. Lewisa, zwanej argumentem z rozumu. Zdaniem autora argumentacja ta była zbyt niejednokrotnie odrzucana, tymczasem jest w stanie wytrzymać najpoważniejsze ataki filozoficzne. Tym, których być może dotknął filozoficzny snobizm, Reppert demonstruje,potężny instynkt filozoficzny C.S. Lewisa pozwala umieszczać go wśród takich myślicieli, jak Sokrates, Platon, Arystoteles i św. Tomasz z Akwinu, którzy według współczesnych standardów dodatkowo byli amatorami.
Książka Victora Repperta jest świetna z dwóch powodów. Po pierwsze, to wyrafinowane i erudycyjne omówienie poświęcone C.S. Lewisowi i jego argumentom apologetycznym, obalające niektóre rozpowszechnione mity i prezentujące, że jako filozof C.S. Lewis miał wyraźne rzeczy do powiedzenia. Po drugie, co być może choćby ważniejsze, Reppert oddaje hołd Lewisowi, broniąc jednego z jego głównych argumentów przeciwko naturalizmowi i rozwijając go w sposób, który jest zarówno zgodny z rygorami naukowymi, jak i interesujący dla czytelnika. Autor odpowiada nie tylko na zarzuty podniesione przeciwko C.S. Lewisowi przez Elisabeth Anscombe, ale także nawiązuje do współczesnych debat filozoficznych. To sprawia, iż jego książka sama w sobie jest ważnym i oryginalnym wkładem do chrześcijańskiej apologetyki.
C. Stephen Evans, profesor filozofii i nauk humanistycznych, autor książki „Dlaczego wiara chrześcijańska wciąż ma sens"
Reppert prezentuje swoim czytelnikom świeżą, krystaliczną i umiejętną obronę „niebezpiecznej idei C.S. Lewisa" głoszącej, iż czysto naturalistyczny opis świata nie może wyjaśnić rzeczywistości ludzkiej racjonalności. I robi to wspaniale - jego książka jest należycie napisana, cechuje się wciągającym stylem i świadczy o umiejętności wnikliwego myślenia. Jest to prawdziwy postęp w apologetyce, w szczególności w badaniach nad C.S. Lewisem. Wyjątkowo polecam to dzieło wszystkim zainteresowanym.
R. Keith Loftin, Christian Scholar's Review
Według standardowego ujęcia rozdział trzeci „Cudów" C.S. Lewisa, zawierający jego argument przeciwko naturalizmowi, jest filozoficzną kompromitacją, czarującym domkiem z kart, który rozpada się pod wpływem rygorystycznej krytyki. Victor Reppert w „Niebezpiecznej idei C.S. Lewisa" z całą pewnością dowodzi, że to charakterystyczne ujęcie jest błędne. Lecz robi coś więcej: pogłębia i rozszerza argumentację Lewisa przeciwko naturalizmowi i sam prezentuje intelektualnie ekscytujący i przekonujący argument. Książka Repperta jest filozoficznym rewizjonizmem w najlepszym wydaniu.
Peter J. Kreeft i Ronald K. Tacelli, autorzy „Handbook of Christian Apologetics"
Jednym ze znaków sporego apologety jest to, że jego główne argumenty są z pożytkiem przyswajane i udoskonalane przez późniejszych myślicieli. Cechą wybitnego chrześcijańskiego filozofa jest umiejętność wykonywania swej pracy w sposób, który spełnia współczesne oczekiwania argumentacji filozoficznej. Victor Reppert udowodnił, że opanował tę umiejętność, w swojej jasnej, przekonującej i trafnej obronie argumentu z rozumu. Potraktujmy to jako jeszcze jeden gwóźdź do trumny naturalizmu.
Douglas Groothuis, profesor filozofii w seminarium w Denver i autor książki „Truth Decay"
VICTOR REPPERT
Profesor filozofii w Glendale Community College w Glendale w Arizonie. Najistotniej znany z rozwinięcia argumentu z rozumu autorstwa C.S. Lewisa. Aktywnie działa w kilku towarzystwach poświęconych jego myśli. Jest autorem artykułów na temat apologetyki C.S. Lewisa, opublikowanych w czasopismach „The Christian Scholar's Review", „Philosophia Christi" i „International Journal for Philosophy of Religion".
C. S. Lewis. Rozum i Wiara
„Wierzę w chrześcijaństwo równie jak we wschodzące słońce - nie tylko dlatego, że je widzę, lecz także dlatego, iż dzięki niemu widzę wszystko inne." (C.S. Lewis)seria wydawnicza „C. S. Lewis. Rozum i Wiara" to zbiór publikacji dotyczących twórczości i życia Clive'a Staplesa Lewisa, uznawanego za największego współczesnego chrześcijańskiego apologetę. Prezentuje intelektualne walory teizmu i argumentację na rzecz tezy o racjonalności przekonań teistycznych, a w szczególności chrześcijaństwa. Choć Lewis zmarł w roku 1963, jego twórczość jest wciąż aktualna. Do jego argumentów i analiz dotyczących moralności, a także społeczeństwa wciąż odwołują się zawodowi filozofowie i teologowie, a także liczni przedstawiciele obu stron filozoficzno-teologicznego sporu ateizmu z teizmem. Na język polski zostało już przełożone dużo prac C.S. Lewisa, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wciąż jednak brakuje opracowań biograficznych i krytycznych oraz pogłębionych analiz jego poglądów. Seria „C. S. Lewis. Rozum i Wiara" ma wypełnić tę lukę. Publikowane w niej teksty odznaczają się naukową wnikliwością, a równocześnie są dostępne dla szerokiego grona czytelników, tak jak twórczość samego C.S. Lewisa, który przekonywał, że dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu.