Autorka, Dorota Pawlak podjęła się opisania losów swej cioci, żołnierki II-go Korpusu generała Andersa i losów jej późniejszego męża por. Romana Franczaka, wyszkolonego na Cichociemnego w najtrudniejszym i najmocniej nieprzystępnym okresie historii Polski, podczas II Wojny Światowej.
Pokazała atmosferę codzienności polskich żołnierzy w obszernej Brytanii i w Armii gen. Andersa. Przytoczone poprzez nią wyjątkowe, wyszperane w archiwach angielskich, amerykańskich i polskich rozkazy, meldunki i dokumenty pozwalają odtworzyć rzeczywistość tamtego czasu.
Por. Franczak w lutym 1941 r. Wraz z kilkunastoma innymi oficerami, w tym ppor. Janem Piwnikiem „Ponurym”, został skierowany na pierwszy polski kurs walki konspiracyjnej, tzw. Kurs „organizatorów” do stacji SOE w Briggens pod Londynem.
Był to drugi etap szkolenia dywersantów, którzy mieli w przyszłości, po zrzucie do kraju, dowodzić grupami dywersyjnymi. Zamiast jednak skoczyć do kraju, w ramach wojny polsko-polskiej został zesłany na słynną „Wyspę Węży”, czyli do obozu odosobnienia dla polskich oficerów prowadzonego przez polskie władze na emigracji na szkockiej wyspie Bute.
Książka jest biografią rodzinną, lecz także historią miłości w skomplikowanych czasach wojennych. Jest to unikalna i przejmująca historia,równocześnie ukazane życie w Polsce w tamtych czasach, zwykłych „niezwykłych” ludzi, chwyta za serce, a dla wielu istnień jest częścią ich życia, wspomnień i przeżyć.
Opisane losy ludzi, trudów i problemów, z jakimi musieli się borykać, przeciwnościom, z jakimi musieli walczyć, wprowadzają w ten ciężki i nie zawsze zrozumiały dla współczesnego czytelnika świat. Bazę książki stanowią dokumenty zdobyte w dwudziestu archiwach - w Polsce, znacznej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
To w głównej mierze one, w wiarygodny sposób pomogły odtworzyć wojenne życiorysy małżeństwa Franczaków. Niezwykle poruszające są także rękopisy wspomnień Wacławy J. Franczak z obozu pracy pod Archangielskiem. Bogate archiwa londyńskie Instytutu Sikorskiego, w tym rozkazy Naczelnego Wodza, meldunki dowódców i przydziały wojskowe, pomogły odtworzyć atmosferę szkoleń„Cichociemnych” w Szkocji, a także poznać codzienne życie polskich żołnierzy wAnglii.
Tytuł 599 i Pestka. Miłość cichociemnego i żołnierki Andersa Autor Pawlak Dorota Wydawnictwo Graf-ika EAN 9788366617179 ISBN 9788366617179 Kategoria Biografia\Biografie ilość stron 368 Format 15x21x2.1 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.546 kg