W drugiej części swych przygód Bridget Jones, ikona współczesnej wyobraźni, model kobiety naszych czasów z kieliszkiem chardonnay w rąk, przestaje być „uczuciowym pariasem”, czego się dotąd obawiała, i …trafia do więzienia!
Bridget, aktualnie prawie już była singielka poszukująca miłości, nadal co prawda zmaga się z problemami w życiu uczuciowym i zawodowym, a także nadwagą i skłonnością do zbyt szerokiej ilości wypijanych kieliszków wina, ale ma wreszcie nadzieję na trwały związek z Markiem Darcym i teraz odkrywa uroki wspólnego życia z mężczyzną swoich marzeń. Tyle że sprawy nieco się komplikują, kiedy Bridget, zmęczona codziennymi relacjami męsko-damskimi, ulega porywowi chwili i leci z przyjaciółką na „hippisowską” wycieczkę do Tajlandii, by – jak mówi – odnaleźć samą siebie i przeżyć duchowe oświecenie. Zamiast tego jednak niesłusznie posądzona o przemyt narkotyków, trafia do tajlandzkiego więzienia…
Bridget Jones: W pogoni za rozumem to istotnie dowcipny, ale i pełen ciepła obraz współczesnego świata, w którym po raz kolejny niezwykła bohaterka próbuje znaleźć odpowiedź na z pozoru proste pytanie: „Jak żyć?”.
„Jedna z najszczególniej czarujących damskich postaci ze wszystkich, którym zdarzyło się kiedykolwiek przekroczyć limit na karcie kredytowej”.
„USA Today”
„Pełne autentycznych emocji i śmieszne zarazem”.
„The New Yorker”
„Fielding udaje się na przemian szarpać uczuciową strunę w duszach czytelników i raczyć ich kawałkami rewelacyjnej prozy. Przezabawne”.
„New York Journal od Books”
„Kiedy czytamy o tym, jak Bridget Jones zmaga się z wiecznie ją nękającymi przeciwnościami losu, czujemy się jak w odwiedzinach u najzabawniejszej przyjaciółki”.
„Entertainment Weekly”
„Bridget Jones to radość i spokój, a Helen Fiedling jest po prostu pokaźna!”.
„Madmoiselle”
„Nazwano ją „jedną z dziesięciu postaci literackich”, które najlepiej wydobyły istotę XX wieku. Jak czytelnicy mogliby nie pokochać tej kobiety?".
„The New York Times „