Praktycznie rzecz ujmując o sieciach
Paweł Zaręba, autor Praktycznych projektów sieciowych, od wielu lat związany z branżą IT i ICT, za namową swoich wiernych czytelników napisał drugą książkę. Tę wcześniejszą można traktować jako kompendium wiedzy na temat sieci komputerowych - Projekty i rozwiązania sieciowe w praktyce są niejako kontynuacją tamtej publikacji.
podczas lektury tej książki, wymagającej znajomości zagadnień sieciowych, przyswoisz podstawowe pojęcia z zakresu sieci (takie jak router, przełącznik), odkryjesz niespodzianki w sieci LAN i zasady funkcjonowania internetu, zrozumiesz, czym jest i do czego służy DNS, zapoznasz się z chmurą i jej działaniem, spojrzysz na sieci od kuchni, czyli od serwerowni. Dzięki przemyślanym przykładom dowiesz się pomiędzy innymi, jak używać narzędzia Postman, samodzielnie wykonasz projekt sieci związany z automatyzacją i przeprowadzisz własne eksperymenty w języku skryptowym Python.
Ten przewodnik, skierowany do poszukujących funkcjonalnych aspektów sieci i do zaawansowanych sieciowców, ma jeden cel: jak najprzystępniej przedstawić skomplikowane zagadnienia sieciowe, a równocześnie ugruntować podstawowe dane.
- komponenty sieciowe i architektura modelu TCP/IP
- Projektowanie adresacji IP
- Narzędzia do diagnostyki sieci
- Metody dostępu do internetu
- Niezależne wirtualne instancje routingu VRF
- Konfiguracja sieci za pomocą routera Mikrotik
- Tajniki Cisco Modeling Lab
- Przenoszenie tablic routingu OSPF za pomocą BGP
- Utworzenie sieci wirtualnej w GNS3
- Mapowanie sprzętów wirtualnych
- NAT i CGNAT
- Działanie sieci od strony ISP (MPLS L3VPN i MPBGP)
- Korzystanie z REST API
- Wirtualizacja sieci w chmurze Azure
- Cisco DNA Center
Spójrz na sieci od strony ergonomicznej!