W ciągu trzech godzin lewe skrzydło marackie, którym stały się siły Ibrahima Chana, przebiło się przez linię afgańską i dziesiątkowało teraz przeciwnika. Jednak w dodatku Maratowie ponieśli duże straty: z dziewięciu batalionów, które zostały rzucone do walki, sześć przepadło już w boju.
Pozostałe jednak walczyły dalej. Sam Ibrahim Chan odniósł rany, dźgnięty włócznią i trafiony z muszkietu. Rohillowie znów zaczęli ustępować. W reakcji na to do boju ruszyły siły podległe Chan Bangaszowi, które dołączyły do walki i pozwoliły na ustabilizowanie łamiącego się frontu.
Była to jednak tylko krótkotrwała pomoc...Książka niniejsza jest poświęcona przebiegowi bitwy pod Panipatem, która miała miejsce w północnych Indiach w 1761 roku,ponadto wydarzeniom poprzedzającym to starcie i po nich następującym.
Bitwa ta, niestety chyba niewiele znana polskiemu czytelnikowi, była jedną z największych i najkrwawszych batalii stoczonych w XVIII wieku. Pod Panipatem stanęły naprzeciwko siebie wojska liczące około 100 tysięcy żołnierzy; w bitwie i wskutek zdarzeń, które nastąpiły po niej, zginęło lub rany odniosło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy i cywilów.
Bitwa została stoczona poprzez armie dwóch państw będących regionalnymi mocarstwami, a jej efekty wykraczały daleko poza bieżące zagadnienia militarne i polityczne. Konflikt afgańsko-maracki doprowadził w konsekwencji do osłabienia jednego z zaangażowanych weń państw i w pewnym stopniu ułatwił podporządkowanie Indii mocarstwom europejskim, zwłaszcza znacznej Brytanii.Książka ta nie jest historią Indii od XVI wieku do połowy osiemnastego stulecia.
Niemniej za konieczne uznałem plastikowe ujęcie dziejów Indii w tym okresie. Bez tego zwięzłego, a także – zdaję sobie z tego świetnie sprawę – niepełnego i dalece uproszczonego opisu trudno byłoby, jak sądzę, zrozumieć istotę wydarzeń bezpośrednio zmierzających do kulminacji, jaką była bitwa pod Panipatem…Marcin Gubała (1979) – doktor nauk prawnych, urzędnik służby cywilnej, popularyzator historii.
Tytuł Panipat 14 I 1761 Autor Marcin Gubała Wydawnictwo Inforteditions EAN 9788367111034 ISBN 9788367111034 Kategoria Historia\Historia Powszechna liczba stron 88 Format 16.3x23.6x0.6 cm Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.216 kg