Przedmiotem rozważań w niniejszej monografii, jest inżynieria zarządzania procesami logistycznymi, badanymi w aspekcie organizacyjno-użytecznym i analityczno-syntetycznym. Spektrum rozpatrywanych procesów logistycznych zostało osadzone w strukturze modelowego przedsiębiorstwa produkcyjnego, w którym wyrózniono tzw.
procesy fazowe dotyczące logistyki zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji. Każda z tych logistyk fazowych została interpretowana za pomocą symbolicznych modeli i aparatu inżynierii logistyki zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.
Ze względu na przyjętą koncepcję redakcyjną dzieła, charakterystyczne dla inżynierii logistycznej analityczne procedury i metody ilościowe zostały pominięte, gdyż większość z nich dziś perfekcyjnie funkcjonuje w systemach informatycznych i dedykowanych aplikacjach wspomagających ilościowe aspekty działalności logistycznej podmiotów gospodarczych.
Treści monografii zostały zredagowane w strukturze 6 rozdziałów merytorycznych, które zostały zgrupowane w dwa podzbiory dotyczące odpowiednio problematyki metodologiczno-problemowej – rozdziały 1, 2, 3, a także problematyki analityczno-badawczej – rozdziały 4, 5, 6.
Trzy pierwsze rozdziały posiadają charakter teoretyczny, wprowadzający Czytelnika w podstawowe zagadnienia inżynierii procesowej, natomiast trzy ostatnie to przykładowe aplikacje podejścia inżynierskiego do modelowania klasycznych procesów logistycznych – zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.