Publikacja, będąca pierwszą częścią historii NSZZ "Solidarność" i oporu społecznego w województwie łomżyńskim, jest podsumowaniem dotychczasowej wiedzy na ten temat. Gromadzi na dodatek materiały archiwalne.
Książka ukazuje realistyczny obraz tamtych lat, kiedy mieszkańcy młodego jeszcze województwa, nad wyraz różnego pod względem społecznym, historycznym, a także gospodarczym, zetknęli się z nowym ruchem społecznym.
Pozostając na uboczu zachodzących wydarzeń, na początku lat osiemdziesiątych po raz pierwszy na tak szeroką skalę pod rządami komunistycznymi uczyli się znaczenia słowa demokracja. Na fali ruchu Solidarności przekonali się o słabości systemu, który kontrolował całe ich życie, a przy okazji także niestety o jego niewydolności.
Rozwój sytuacji pokazał też różnice między poszczególnymi częściami województwa, przejawiające się zwykle w braku silnych, jednolitych struktur regionalnych. Ograniczając się celowo do czasu legalnej działalności związku (sierpień 1980 r.
13 grudnia 1981 r.), praca stanowi także faktycznie wstęp do kolejnej publikacji, dotyczącej wydarzeń zachodzących w województwie łomżyńskim w okresie tragicznych lat stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. Stał się naturalną granicą oddzielającą legalną, a właściwie akceptowaną częściowo przez władze komunistyczne działalność Solidarności w całym kraju, od pacyfikacji niezależnego ruchu związkowego w następnych latach.
Mam nadzieję, iż książka dostarczy czytelnikom przynajmniej kilku nieznanych dotąd i zainspiruje dalsze badania. Tytuł Niezależny Samorządny Związek Zawodowy... Autor Krzysztof Sychowicz Wydawnictwo IPN EAN 9788382290363 ISBN 9788382290363 Kategoria Literatura, Historia ilość stron 334 Format 210x146x30 mm Rok wydania 2020 Oprawa twarda