W tomie zamieszczone zostały dokumenty dotyczące pomocy udzielanej poprzez Polaków Żydom na terenie dystryktu radomskiego Generalnego Gubernatorstwa. W większości są to protokoły przesłuchań świadków, sporządzone poprzez pracowników Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce i jej oddziałów terenowych.
Towarzyszą im listy kierowane przez ratowników do GKBZHwP, a także relacje ocalonych. Dokumenty dotyczą zróżnicowanych form pomocy, począwszy od wsparcia żywnościowego, przez pomoc w zdobyciu fałszywych tożsamości czy też okresowe ukrywanie, a skończywszy na ukrywaniu długofalowym (wielomiesięcznym, wieloletnim).
Część dokumentów porusza problem represji dokonanych poprzez Niemców na Polakach za wspieranie ludności żydowskiej. Książka zawiera edycję 104 dokumentów z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie i Archiwum Państwowego w Radomiu, dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez Polaków w trakcie II wojny światowej.