`W prezentowanej książce podjąłem problem ponownego ugruntowania Kantowskiej nauki o aprioryczności. Przekonanie o jej prawdziwości nie jest u mnie bezpośrednim konsekwencją studium Kantowskich dzieł, ale rozpoczęło i umocniło się raczej w wyniku walki z atakami, jakich one doświadczały.
Tak jak większość młodych ludzi zajmujących się filozofią, tak też i ja wzrastałem w przekonaniu, że dokonało się historyczne przezwyciężenie Kanta. Dlatego też, kiedy uświadomiłem sobie, że ataki te nie dotyczą Kanta, osłabiło to moją wiarę przeważnie w znaczenie współczesnych interpretacji.
ale im bardziej zagłębiałem się w poglądy, z których wynikały owe błędne sądy, im lepiej je poznawałem, tym bardziej uporczywą stawała się owa wątpliwość. A przecież wydawało mi się niewiarygodne, że Kant, od którego wszyscy chcieli wyjść, mógł być w gruncie rzeczy rozumiany inaczej, niż nauczają i wyjaśniają go najważniejsi (stimmführenden) znawcy.
Przyznaję więc dzisiaj z wdzięcznością, iż ową instancję autorytetów zasadniczo osłabił fakt,choćby wśród dominującego kierunku empirystów, wysoko szanowano prawo Kanta, i wierzę, że już niedługo będzie się dziękować Helmholtzowi za to,często i z naciskiem wskazywał na Kanta.
Ale choćby to nakłaniające spostrzeżenie nie doprowadziło mnie do pewnego i niezależnego sądu. Wyłącznie bowiem na drodze systematycznego omówienia problemu teoriopoznawczego nie można uzyskać pewności, w jakim stopniu ma adekwatność Kant zinterpretowany idealistycznie bądź realistycznie, w jakim zaś stopniu - Kant dany historycznie.` (fragment Przedmowy do wydania pierwszego) Tytuł Kantowska teoria doświadczenia Autor Hermann Cohen Wydawnictwo Marek Derewiecki EAN 9788361199519 ISBN 9788361199519 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 576 Format 16x23 cm Rok wydania 2012 Oprawa twarda