Psychologiczne atrybuty jednostki wrodzone i nabyte pod wpływem środowiska odegrały rozstrzygającą rolę. Przeświadczenie służenia prawidłowej sprawie było mocniejsze wśród rewolucjonistów rosyjskich niżeli w gronie obrońców ładu i porządku społecznego.
Tę konstatację można niewątpliwie odnieść także do historii Armenii i sukcesu polityki sowietyzacji nad starym ładem społecznym. Dla Ormian ów dawny ład nieodłącznie związany był z Apostolskim Kościołem Ormiańskim (AKO) nie tylko jako organizacją.
Kościół był nośnikiem wartości, świadomości i tożsamości narodowej. Bolszewicy ormiańscy zdawali sobie z tego sprawę. Z tego powodu, tworząc społeczeństwo i państwo komunistyczne w pierwszej kolejności musieli podjąć walkę nie tylko z hierarchami Kościoła ormiańskiego, lecz także z wyznawaną przez wspólnotę wiernych ewangeliczną wizją człowieka i społeczeństwa.
To, co głosił Kościół, było w jawnej sprzeczności z poglądami bolszewików. Tytuł Bolszewicy a Kościół Ormiański Autor Jakub Osiecki Wydawnictwo Księgarnia Akademicka EAN 9788376385785 ISBN 9788376385785 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 256 Format 17x24 cm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa