Reformacja była wielką ideą reformy chrześcijańskiej i nadzieją na odrodzenie Kościoła, wiary i życia chrześcijańskiego. Także z perspektywy współczesnej po 500 latach od jej symbolicznego zapoczątkowania poprzez Marcina Lutra w 1517 r.
postrzegana jest zgodnie i niezależnie od prezentowanych przekonań religijnych, filozoficznych i historiograficznych jako wydarzenie rewolucyjne. Miała ona bowiem olbrzymie konsekwencje nie tylko dla doktryny, myśli religijnej i pojmowania wiary.
Wpłynęła bezpośrednio także na pojawienie się nowych form organizacji i struktur kościelnych oraz na nowy sposób funkcjonowania w tym zakresie państw i najróżniejszych terytoriów politycznych we wczesnonowożytnej Europie.
ponadto w tamtej epoce wiara i wyznanie nie stanowiły osobnej sfery, którą można żeby rozważać i opisywać jako wskazany od innych segmentów ówczesnego życia społeczno-politycznego fenomen historyczny, a kościół jako instytucja nie był wyróznioną i ograniczoną tylko do zadań w zakresie ceremonii i nauczania religijnego organizacją.
Kościół i religia były związane z całością ówczesnych systemów polityczno-społecznych. Wytwarzały z nimi niepodzielną całość równocześnie w wymiarze duchowym, kulturowym i kulturalnym, także w wymiarach ściśle pragmatycznych, związanych z funkcjonowaniem władzy, jak i ze zorganizowaniem społeczno-politycznym ówczesnych społeczności.
Dominowały w tworzeniu społecznych norm funkcjonowania ówczesnych ludzi. Z drugiej strony idee religijne, wyznaniowe czy kościelne nie tylko oddziaływały na różnorodne aspekty egzystencji społeczności chrześcijańskich, ale też same pod ich wpływem ulegały przekształceniom.
Tytuł Reformacja: pomiędzy ideą a realizacją Autorzy red. Lucyna Harc, Gabriela Wąs Wydawnictwo Księgarnia Akademicka EAN 9788381380423 ISBN 9788381380423 Kategoria Literatura, Historia liczba stron 344 Format 246x175x25 mm Rok wydania 2019 Oprawa twarda