Antyk Kęty 2007, ISBN 978-83-89637-59-8, 175x230, 306 s., oprawa twarda Filozofia okazjonalistyczna kojarzy się typowo z nazwiskiem N. Malebranche a, który z całą pewnością był postacią najwybitniejszą i najszczególniej znaczącą w tym kręgu filozoficznym.
Niemniej jednak nie można właściwie zrozumieć samego Malebranche a, jak także nie można zrozumieć genezy i ciągu rozwojowego okazjonalizmu, jeśli nie pozna się stanowiska filozoficznego Geulincxa. Chodzi tu o zrozumienie, w jaki sposób dokonało się przejście od sformułowanej poprzez Geulincxa tezy o okazjonalistycznym charakterze związku przyczynowo-skutkowego w sferze oddziaływań wzajemnych między substancjami różnymi (czyli duszą i ciałem) do sformułowanej poprzez Malebranche a tezy dotyczącej okazjonalistycznego charakteru tego związku w sferze oddziaływań miedzy substancjami jednolitymi.
Nadto chodzi o zrozumienie, w jaki sposób z okazjonalistycznej metafizyki Geulincxa wyrasta jego okazjonalistyczna etyka, posiadająca być zarazem etyką zgodną z nakazami chrześcijańskimi. Posiadane poprzez nas egzemplarze posiadają zarysowane okładki.
Etyka Arnold Geulincx...