Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak
Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak
Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak
Historia MIREKI

Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak

od
16,45 zł

Wyjątkowa promocja dla Ciebie!

Najkorzystniejszą propozycję przygotował TaniaKsiazka.pl w cenie 16,45 zł

Przeszukaliśmy dużą ilość internetowych sklepów w naszej bazie danych aby odnaleźć najkorzystniejszą ofertę dla Ciebie. Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak MIREKI z kategorii historia kupisz w cenie 16,45 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Kwota 16,45 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty (2) ...
  • Cechy:
  • Historia
  • MIREKI
  • 9788364452185
  • broszurowa
  • Leon Karłowicz
  • Mireki
  • 300
  • 2014

Opis Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak

Utrzymywanie Ukraińców w przekonaniu, że w Zasmykach są spore siły wojskowe, uzyskiwał Jastrząb przez same ćwiczenia. Nie żałował swoich, jak mawiał - rycerzy. Codziennie odbywał z maleńkim oddziałkiem marsze wzdłuż granic wsi ukraińskich, najczęściej lasami, zaroślami, tylko w miejscach jakichś niewielkich zatok łąkowych, wrzynających się w las, stwarzał rząd z pokaźnymi odstępami między poszczególnymi chłopcami i wydawał rozkaz wielokrotnego przebiegania poprzez ową zatokę biegiem, zataczania stale koła i wbiegania ciągle na tę samą ścieżkę prowadzącą przez wspomnianą łąkę.

Patrzącym z daleka mogło się wydawać, że ścieżkę przeszło co najmniej kilkuset ludzi, wszyscy z bronią, przy tym biegli, musiało im śpieszyć się dokądś. Głosy dochodzące z pobliskich ukraińskich wsi potwierdzały adekwatność i celowość podobnych manewrów.

Bywało też, iż dowódca zabierał z sobą nie tylko partyzantów z bronią, lecz także tych, którzy czekali na sposobność zdobycia choćby lichego pistoletu i wstąpienia do oddziału. Karabiny przechodziły z rąk do dłoni i defilowały przed obserwującymi, a chłopcy mniej męczyli się, bo oddawszy kolegom swoje karabiny na czas przebiegnięcia poprzez lukę w lesie, mogli spokojnie kilkanaście minut odpoczywać.A odpoczynek był nad wyraz konieczny.

Ćwiczenia trwały niemal bez przerwy. Nauka o broni, strzelanie, używanie terenu w trakcie ataku czy wycofywania się, rozwijanie oddziału w tyralierę, marszobiegi, wyszukiwanie najodpowiedniejszych stanowisk strzelniczych itd.

stanowiły treść powszednich zajęć. Nikt na szczęście nic narzekał, nie uskarżał się. Młode wojsko czuło się dumne, że służy dobrej sprawie.Do gry na zwłokę wykorzystywano w Zasmykach wielokrotne rozmowy delegacji polskich z ukraińskimi, tzw.

dohowory. Zainicjowane już w lipcu owe dohowory odpowiadały, zdaje się, początkowo obu stronom, lecz bardziej sprzyjały oddziałowi polskiemu. Przedstawiciele banderowców stawiali głównie szczególnie krańcowe żądania: złożyć broń, rozwiązać wojsko, oddać cały sprzęt, a oni za to zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom i zobowiązują się nie napadać na polskie wsie.

Rzecz jasna, iż tego typu warunków przyjąć nie było można, Polacy więc odkładali decyzje do chwili powiadomienia wyższego dowództwa i uzyskania jego zdania. Wyznaczano tylko terminy i miejsca następnych spotkań.

Odbywały się one raz w Zasmykach, drugi raz w którejś z wsi ukraińskich lub na pograniczu wiosek polskich i ukraińskich. By nie wierzyć w zapewnienia banderowskie, mieli Polacy przykład Dominopola w pobliżu Świniarzyna.

znaczna polska wieś zgodziła się współpracować z banderowcami i ich opiece powierzyć posiadaną broń. Ponad stuosobowy oddział polski ćwiczył wspólnie z oddziałami UPA, broń na noc składano do wspólnego magazynu.

Polacy wierzyli, że obie strony żyją ze sobą w przyjaźni. 11 lipca 1943 roku, w dniu masowych mordów ludności polskiej Wołynia, banderowcy otoczyli Dominopol, zlikwidowali warty polskie, wycięli w pień ludność i członków oddziału, który ufając sojusznikom codziennie, jak wspomniano wyżej, oddawał broń do magazynu będącego pod ukraińskim dozorem.

Z dużej wsi, którą zapewniano o bezpieczeństwie i dalszej prawidłowej współpracy, ocalało kilka osób, które w tym dniu były nieobecne w domu. Mireki 2013, ISBN: 978-83-64452-18-5, 145x210, 300 s., oprawa miękka Jastrzębiacy Leon Karłowicz...

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak
Kategoria Historia
Marka MIREKI
ISBN 9788364452185
Oprawa broszurowa
Autor Leon Karłowicz
Wydawnictwo Mireki
Ilość stron 300
Rok wydania 2014
Aktualnych ofert 2
Najniższa cena 16,45 zł
Najwyższa cena 21,83 zł
W bazie od 10.07.2014
Data aktualizacji 19.05.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcjonalność śledzenia zmian cen pozwoli Ci podejmować.

Na chwilę obecną nie posiadamy historycznych danych dotyczących cen dla produktu Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia.

Recenzje / opinie

Nabyłeś ten produkt? Daj nam znać, co o nim sądzisz.

Przepraszamy, ale obecnie nie mamy jeszcze opinii o Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak.

Znalezione oferty w bazie

Przedstawione poniżej ceny dla Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak MIREKI nie wliczają w siebie kosztów związanych z wysyłką. Przed wyborem sklepu, uzyskaj informacje o reputacji sklepu i pamiętaj o możliwości ujawnienia kosztów zwiążanych z dostawą. Lista sklepów jest okresowo aktualizowana co jakiś czas, około raz na kilka - kilkanaście minut.

  • Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por. "jastrzębia" z 27. wołyńskiej dywizji piechoty ak (w sklepie TaniaKsiazka.pl)

    Mireki Jastrzębiacy. historia oddziału i batalionu por.
    ★★★★★
    21,83 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Historia MIREKI

Produkty powiązane

U kmicica i łupaszki Mireki
Mireki
Cichy front,682KS (4418046)
Mireki
Cichy front Mireki
Mireki
26,15 zł

Cichy front Mireki

Prawie życiorys 1939-1956
Mireki

Inne z kategorii Historia

Kienzler iwona Kobiety wojowniczki
Kienzler Iwona
70 pułk piechoty Ajaks
Ajaks
Galicja
Znak horyzont
103,99 zł

Galicja

Koronowo 10 X 1410
Inforteditions
35,83 zł

Koronowo 10 X 1410

...