Książka posiadająca stanowić uzupełnienie wystawy "Fashionable, dandys, elegant. Moda męska w XIX i na początku XX wieku w czasopismach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie" przygotowana przez mgr Liliannę Nalewajską ze wstępem prof.
dr. Hab. Anny Sieradzkiej, jest pozycją oryginalną a nawet pionierską w polskiej bibliografii kostiumologicznej. Do tej pory brak było publikacji, w których moda (w szczególności męska) byłaby ukazana przy pomocy samych rycin, reklam, a także artykułów pochodzących wyłącznie z czasopism, a także magazynów, jednocześnie tych poświęconych samej modzie czy sztuce krawieckiej, jak i tych o charakterze bardziej ogólnym.
Książkę tę można porównać do klasycznych już publikacji Stelli Blum, jednego z najwybitniejszych kostiumologów amerykańskich. Gromadzi fragmenty o charakterze literackim (z odniesieniami np. Do dzieła Łukasza Gołębiowskiego), wprowadzające czytelnika w historię, a także specyfikę mody męskiej w XIX i początkach XX wieku (Świat mody męskiej czyli niedługi rys historyczny; pan od stóp do głów czyli dopełnienie męskiego ubioru; Moda aktualna; Wszystko dla mężczyzn czyli krawiectwo i rynek mody; Polski ubiór narodowy i mundurowy) oraz niezwykle cenną i ważną część ilustracyjną (Przechadzka po królestwie mody, czyli stroje męskie sposobem dykcjonarza ułożone; Ubrania dla chłopców, czyli z dziecięcia młodzieniec; Kronika mody męskiej roku 1845 z Dziennika Mód Paryskich zaczerpnięta.).
Publikacja ta może stanowić nad wyraz cenne źródło informacji dla kostiumologów, kostiumografów, projektantów mody, stylistów i wszystkich innych osób modą zainteresowanych i pragnących poznać ją z pierwszej ręki poprzez dawne gazety, a także magazyny.