Książka Wojciecha Turka jest pierwszym tomem z kolekcji Patroni dla gdańskich ulic poświęconej tym, których imiona zasługują na to, żeby stały się stałym elementem gdańskiego krajobrazu. 18. Pułk Ułanów Pomorskich stworzył gen. Józef Dowbór-Muśnicki w 1919 r. Autor pokazuje dzieje polskich kawalerzystów, przypominając te najbardziej znane wydarzenia związane z pułkiem, jak np. Szarża pod Krojantami z 1 września 1939 r., i te mniej znane – ich udział w walkach o polskie Pomorze z żołnierzami Grenzschutzu czy pobyt ułanów na Łotwie, skąd przypłynęli do Gdańska.
„Kiedy powstawała niepodległa Polska, odrodzona jak feniks z popiołów, ułani pomorscy – nie wiedząc o rozstrzygnięciu losów Bitwy Warszawskiej – „dla ojczyzny ratowania" wrócili „przez morze" i stanąwszy w Gdańsku, złożyli wzruszające świadectwo swego patriotyzmu [ ] posiadając do wyboru bezpieczne życie w Niemczech albo dalszą służbę w szeregach cofającego się wojska polskiego, stanęli po stronie Polski, której dalszemu istnieniu zagrażali bolszewicy. Wszakże ułani biegle władali językiem niemieckim, jednak na pytanie niemieckiego komisarza policji gdańskiej, czy poczuwają się do obywatelstwa niemieckiego, wszyscy bez wyjątku powtórzyli ze staropolskim uporem: nein. Zasłużyli na własną ulicę w Gdańsku".
Ze Wstępu
Wojciech Turek - historyk, dr hab., autor monografii Obóz narodowy w Gdyni w latach 1920–1939, Radzymin 2015, Główny specjalista ds. Naukowych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.