Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony naprawie mechanicznych podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas naprawy pojazdów samochodowych, zasad organizacji pracy i wyposażenia zakładów napraw pojazdów samochodowych, zasad eksploatacji pojazdów samochodowych, a także doboru i zamiany podstawowych materiałów eksploatacyjnych, jak również technologii naprawy i regeneracji części, podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.
Szczegółowo opisano też naprawę silnika, mechanizmów podwozia samochodu (w tym mechanizmów układu przeniesienia napędu, nośnych i jezdnych, kierowniczych i hamulcowych), ogumienia i kół, jak w dodatku naprawę i konserwację podwozia oraz nadwozia.
Materiał nauczania zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami, obrazującymi zastosowania współczesnych przyrządów i maszyn naprawczych, a także sposoby ich poręcznego wykorzystania. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono ćwiczenia i pytania kontrolne i polecenia, umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości.
Podręcznik dopasowano do użytkowania poprzez kolejne roczniki uczniów (tzw. Podręcznik wieloletni). Książka jest asygnowana dla uczniów techników i zasadniczych szkół zawodowych, kształcących się w zawodach technologia pojazdów samochodowych oraz mechanika pojazdów samochodowych, jak jeszcze dla uczestników kursów zawodowych w zakresie części drugiej kwalifikacji M.18.
Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych.