Tim Bartlett, były oficer marynarki, instruktor żeglarstwa był jednym z pierwszych, który zaczął w latach 90. Przybliżać nawigatorom na niewiele znaczących jednostkach turystycznych możliwości i ograniczenia nowego sprzętu nawigacyjnego, torującego sobie nagle drogę na jachty żaglowe i motorowe.
W swej najnowszej książce nie tylko tłumaczy, jak korzystać z radaru, GPS-a, wyświetlacza map elektronicznych, a także innych sprzętów użytkowanych w codziennej żegludze na drobnej jednostce, ale prostym językiem, unikając hermetycznych pojęć, objaśnia jak działają poszczególne systemy i omawia ich funkcjonalne zalety i wady.
Czy GPS jest bardziej skrupulatny w trybie 2D czy w 3D? Jaki jest najważniejszy przycisk na radarze? O co chodzi, jeżeli GPS podaje, iż jacht jest na wysokości 57 metrów? Czy więcej informacji wyszukasz na mapie rastrowej czy wektorowej? Co to jest ETRS89 i czy ma coś wspólnego z EBL i VRM albo NMEA0183? Na te i dużo jeszcze innych pytań wynajdzie Czytelnik odpowiedź w tej książce.
Lektura godna polecenia wszystkim, którzy żeglują po morzu.