W ramach swych działań każdy inżynier styka się z potrzebą przeprowadzenia eksperymentu. Powinien więc dysponować wiedzą niezbędną do zorganizowania, przeprowadzenia eksperymentu, a nad wyraz do właściwego zinterpretowania uzyskanych wyników.
Wiedza wynikająca z takich potrzeb jest przekazywana studentom uczelni technicznych w ramach kursu probabilistyki i statystyki matematycznej. Brakuje jednak podręczników lub skryptów, które usprawniałyby używanie zasad tej nauki w praktyce, czyli pozycji o charakterze zbioru przykładów i zadań, zwłaszcza w praktyce inżyniera mechanika.
Tę lukę według zamierzeń autorów wypełnia niniejszy skrypt. Skrypt składa się z 6 rozdziałów. Dwa z nich dotyczą zmiennych losowych, ciągłych i skokowych (dyskretnych). Są w nich przedstawione w przykładach i zadaniach rozkłady prawdopodobieństwa, zwykle stosowane przez inżyniera mechanika pomiędzy innymi do opisu rozrzutów losowych parametry wytrzymałościowych materiałów konstrukcyjnych (np.
granicy wytrzymałości Rm, granicy plastyczności Re, granicy zmęczenia Z) i trwałości komponentów (trwałości zmęczeniowej, trwałości łożysk tocznych i in.). Jeden z rozdziałów, rozdział 4, jest poświęcony zdarzeniom losowym, także w wykorzystaniach inżynierskich (w tym w modelowaniu i analizach niezawodności i ryzyka w systemach technicznych).
W rozdziale 5 są przedstawione użycia podstaw statystyki matematycznej do analizowania i właściwego interpretowania informacji statystycznych oraz wyników badań eksperymentalnych. W każdym z rozdziałów zaimplementowano ten sam układ treści, zawierający: przypomnienie z kursu probabilistyki podstawowych zasad i wzorów; przykłady zadań, przeważnie z zakresu inżynierii mechanicznej, z rozwiązaniami (80 przykładów); treści zadań bez rozwiązań, do samodzielnego rozwiązania poprzez studenta (110 zadań).
W ostatnim, niedługim rozdziale dotyczącym procesów stochastycznych, pokazany jest wpływ losowości zwykle na przebiegi w czasie pewnych, ważnych w inżynierii mechanicznej, zjawisk. Ma on jedynie charakter informacyjny i nie gromadzi zadań obliczeniowych.
W końcowej części skryptu są zamieszczone trzy załączniki. Podane są w nich tabele danych liczbowych koniecznych przy rozwiązywaniu zadań.