Emil Cioran (19111995), francusko-rumuński myśliciel, choć dziś już klasyk XX-wiecznej filozofii, nie podpada pod żadną standardową systematyzację. Najbliżej byłoby mu chyba do szeroko pojętego egzystencjalizmu, który w powstałej w czasie rozkwitu tego nurtu we Francji Pokusie istnienia (1956) znajduje oryginalny wyraz.
Cierpieć oto jedyny sposób na poznanie poczucia istnienia. Istnienie oto jedyny sposób podtrzymania naszej przegranej. W jedenastu esejach tego tomu autor przeciwstawia się iluzjom, myśleniu w kategoriach raju: religii i wszelkim utopiom, ze społeczno-politycznymi włącznie.
Daleki od naiwnego jego zdaniem heroizmu francuskich filozofów, wypowiada własny, nad wyraz prywatny egzystencjalizm. Skategoryzowane tu eseje można uznać za przejściowe w drodze do tego uprywatnienia: kontynuują one po trosze poetycko-retoryczny styl okresu rumuńskiego, a także ciągle jeszcze podejmują tematykę geopolityczną.
Cioran, który nastawia umysł na najwyższe obroty wyrafinowania i subtelności, zwraca tu uwagę na pożytki płynące z niemyślenia, z fideizmu, a choćby z głupoty, których upór i zdolność do wysiłku budują cywilizację, wznoszą katedry i stawiają mosty.
To tylko jeden z paradoksów wyciąganych w tym zbiorze przez Cioranową myśl meandryczną, aforystyczną, niesystematyczną, która jednakże jak niewiele innych inspiruje czytelnika i każe mu nie tylko myśleć od nowa i inaczej,tak samo innowacyjnać i działać.
Tytuł Pokusa istnienia Autor Emil Cioran Wydawnictwo Aletheia EAN 9788362858958 ISBN 9788362858958 Kategoria Literatura, Filozofia ilość stron 262 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa