Książka adresowana jest do rodziców dzieci, które nie chcą jeść. Przybliża problemy, które mogą się pojawić w karmieniu noworodka, jak i dziecka w wieku kilku miesięcy. Niedobór pokarmu, kryzys laktacyjny, czy zaburzające żywienie problemy emocjonalne niemowlęcia i rodziców zostały skrupulatnie omówione, począwszy od przyczyn, a skończywszy na sposobach radzenia sobie z nimi.
W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się, jak ważne jest pierwsze karmienie piersią, jak wartościowe jest mleko matki, jak karmić piersią oraz jak rozpoznawać, kiedy dziecko jest głodne i tym samym karmić je dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebuje - oraz co się dzieje, kiedy tego nie przestrzegamy.
Następnie omówione jest żywienie dziecka w pierwszym półroczu życia, w okresie buntu dwulatka, a później w wieku przedszkolnym i szkolnym. Autorka zwraca uwagę na to, że każdy etap rozwoju buduje inne wyzwania - odstawienie od piersi, powiększanie diety, pobyt w przedszkolu z dala od rodziców czy rzeczywistość szkolna.
Poszczególne rozdziały pokazują wpływ nowych umiejętności rozwojowych, zmian otoczenia oraz problemów zdrowotnych na sposób odżywiania dziecka. Podpowiadają, jak opanować tego rodzaju kłopoty. Każdy rozdział kończy się podsumowaniem w postaci ergonomicznych porad dla osób karmiących maluchy i odpowiedzialnych za żywienie starszych dzieci.
Są tu adresy poradni laktacyjnych, a także omówienie niestandardowych problemów wynikających z traumatycznych przeżyć związanych z karmieniem. Można skorzystać z gotowych i sprawdzonych rozwiązań proponowanych poprzez autorkę.
W książce znajdziemy jeszcze rzeczowe porady dietetyka, bardzo {pomocn|przydatn)e dla rodziców niejadka w każdym wieku - od pierwszych dni życia aż po wiek szkolny. Są tu jadłospisy i tabele żywieniowe, na których warto się wzorować, wprowadzając modyfikacje do diety dziecka.
Poradnik pomoże rodzicom poradzić sobie w nowych sytuacjach, które mogą generować kłopoty z jedzeniem u ich pociech. Pokaże, jak ważne są wspólne posiłki oraz atmosfera w trakcie jedzenia i jak wiele zależy od nawyków żywieniowych samych rodziców.
Kiedy zrozumiemy istotę problemu i znajdziemy przyczyny, łatwiej nam będzie sobie z nim poradzić. Jeżeli przyswoimy sobie tę wiedzę, okaże się, że nie taki niejadek straszny. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.