Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem. Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię.
Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli poprzez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę.
Skrajnie nieprzystępne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze – tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków. W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa.
Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, poprzez które przechodził nieduży chłopiec. W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu.
Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość. Znam mnóstwo opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i efektowniej napisany niżeli Kiedy Bóg odwrócił wzrok.
- z Przedmowy Normana Daviesa Tytuł Kiedy Bóg odwrócił wzrok wyd. 2022 Autor Wiesław Adamczyk Wydawnictwo Rebis EAN 9788381885799 ISBN 9788381885799 Kategoria Historia\Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia ilość stron 336 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka