Określenie roli państwa w gospodarce to wielowątkowa problematyka, która nieprzerwanie wzbudza dyskusje równocześnie na płaszczyźnie teoretycznej, jak i funkcjonalnej. Ekonomiści, tocząc duży w tym zakresie, sprowadzają ją do określenia funkcji ekonomicznych państwa, a także zakresu jego ingerencji w gospodarkę.
Można wyznaczyć tutaj dwie skrajne koncepcje. W pierwszej z nich dostrzega się mechanizm niewidzialnej ręki (rynku) jako gwaranta efektywnego wykorzystania zasobów, zaspokajania potrzeb, zdolności luźno funkcjonujących rynków do osiągnięcia równowagi Pareto.
Państwo jest wówczas jedynie gwarantem bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego rynku funkcjonującego w warunkach wolności gospodarczej. W drugiej koncepcji dostrzega się błędy rynku, które stanowią przesłankę do interwencjonizmu państwa w gospodarce.
Widzialna ręka, czyli państwo, ma stanowić gwarancję naprawy błędów rynku i poprawy jego skuteczności. W skrajnym wypadku etatyzmu państwo jest postrzegane jako podmiot, który zna wszystkie zapotrzebowania swych obywateli i potrafi je zaspokoić poprzez produktywne wykorzystanie zasobów.
Takie podejście wynika przede wszystkim z aspektów ideologicznych, które są oparte na przekonaniu o całkowitej nadrzędności państwa wobec obywateli na każdej płaszczyźnie jego aktywności. Historia gospodarcza dostarcza jednak wielu przykładów, że ani rynek, ani państwo nie są wspaniałe, a takie skrajne podejścia do ich roli w gospodarce we współczesnym świecie jest skomplikowane do uchwycenia.
Kwestią sporną pozostaje zatem nie to, czy wyłącznie rynek, czy wyłącznie państwo ma decydować o gospodarowaniu, ale jak kształtować relacje między nimi. Tytuł Regulacja z perspektywy ekonomii instytucjonalnej Autor Piotr Szkudlarek Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego EAN 9788379725380 ISBN 9788379725380 Kategoria Literatura, Ekonomia liczba stron 554 Format 240x179 mm Rok wydania 2022 Oprawa broszurowa