,,Zapamiętane w krajobrazie to książka o przemianach zachodzących w krajobrazie kulturowym czesko-niemieckiego pogranicza (...). Jej podstawę stanowią badania terenowe z lat 2012-2014, które prowadziłam w gminie Dolni Žandov.
Opisałam przemiany krajobrazu kulturowego od 1918 r., czyli od powstania niepodległego państwa czechosłowackiego, do czasów współczesnych. (...) Pohraničí (...) do 1946 r. Zamieszkiwała przede wszystkim ludność niemieckojęzyczna.
podczas procesów migracyjnych po II wojnie światowej większość czeskich Niemców stamtąd wysiedlono $5985 tereny te zostały ponownie zasiedlone poprzez czeskich i słowackich osadników z tzw. Vnitrozemí, czyli tych części ziem czeskich, które nie wytwarzały pohraničí,, a także ze Słowacji.
Nie były to jednak jedyne grupy nowych mieszkańców: pojawili się tutaj Czesi wołyńscy, Romowie, reemigranci z zagranicy". Ze wstępu,,Sztuką jest napisać książkę mądrą i ważną, a równocześnie wciągającą Czytelników i interesującą w odbiorze.
A taką właśnie jest praca Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz kulturowy czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian. Jest to bogata, ale nie przeładowana teoretycznie rozprawa, napisana z wrażliwością metodologiczną i przede wszystkim bazująca na empirycznych wieloaspektowych badaniach Autorki.
Wydanie tej książki będzie ważnym wkładem w szeroko rozumianą humanistykę, studia nad pamięcią, pograniczem oraz nieprzystępnymi relacjami etnicznymi i narodowymi". - dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska Karolina Ćwiek-Rogalska - doktor kulturoznawstwa, bohemistka i etnolożka.
Pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się antropologią krajobrazu, pograniczami kulturowymi oraz przesiedleniami ludności niemieckojęzycznej z Polski i Czechosłowacji po 1945 r.
Redaktor naczelna czasopisma,,Adeptus". Publikowała m.in. W,,Przeglądzie Zachodnim" i,,Bohemia. Zeitschrift für Geschichte und Kultur der böhmischen Länder".